Helmut Duckadam: ”El îl poate înlocui pe Olaru la FCSB”

FCSB Darius Olaru Helmut Duckadam Superliga Helmut Duckadam / Foto: Captură PRO TV
Data publicarii: Joi 15 August 2024, 16:46
Data actualizarii: Joi 15 August 2024, 16:45

În ultimul timp s-a tot discutat despre plecarea lui Darius Olaru de la FCSB.

Căpitanul roș-albaștrilor a făcut o figură frumoasă stagiunea precedentă și a continuat bunele evoluții și în noul sezon. Fotbalistul a înscris de trei ori în primele trei etape din SuperLiga României și de patru ori în tururile preliminare UEFA Champions League, unde și-a trecut în cont și trei pase decisive.

Helmut Duckadam, fost președinte de imagine la FCSB, a vorbit sincer despre plecarea lui Olaru: a precizat că fotbalistul este o piesa importantă în angrenajul roș-albaștrilor, la fel cum a fost și Florinel Coman, plecat între timp la Al Gharafa.

Eroul de la Sevilla a mai sugerat și faptul că FCSB are în propria curte deja un înlocuitor pentru Olaru. E vorba despre Adrian Șut, care și-a consolidat locul în primul ”11” al lui Elias Charalambous.

”(n.r. despre plecarea lui Olaru) Cum este şi pierderea lui Coman. S-a văzut. Coman, care era un lider, trăgea echipa după el. Şi Olaru va fi o pierdere. Sunt alte strategii la FCSB . Cu siguranţă pentru a câştiga campionatul va fi foarte greu. Nu ştiu dacă poate mai mult. Vom vedea.

De aici trebuia să plece la o echipă bună. Trebuia să joace titular la naţionala pentru că aşa putea să ajungă la un fotbal mare. Cred că următorul jucător care ar putea să-l inlocuiască pe Olaru este Şut. Joaca de ani buni la FCSB. Este un jucător matur”, a spus Helmut Duckadam, potrivit OrangeSport.

FCSB - Sparta Praga 2-3

Birmancevic a deschis scorul în minutul 13, ca în minutul 28 să realizeze ”dubla” după ce a fructificat impecabil o lovitură de la 11 metri. În minutul 37, Haraslin a dus scorul la 3-0.

În actul secund, FCSB a micșorat diferența în minutul 60, prin Darius Olaru, grație unei execuții de zile mari a căpitanului. Spre final, roș-albaștrii au turat motoarele și au marcat în minutul 85 (Malcom Edjouma), setând scorul confruntării: 3-2 în favoarea cehilor.