Helmut Duckadam, fostul mare portar, a criticat performanța lui Ștefan Târnovanu după remiza dintre FCSB și Petrolul Ploiești, scor 1-1, din etapa a 10-a a SuperLigii României.

Helmut Duckadam s-a convins în cazul lui Târnovanu: "Frica îl ține pe loc!"

"Eroul de la Sevilla" a explicat că teama lui Târnovanu de a ieși din poartă la fazele fixe l-a făcut să greșească decisiv în ultimele minute ale meciului.

În prelungirile partidei, Târnovanu a încercat să respingă o centrare din careu, dar a deviat mingea direct pe capul lui Alexandru Tudorie, care a egalat pentru Petrolul.

„Am impresia că are o teamă la ieșirile din poartă. El pierde mult timp până se hotărăște să iasă din poartă. Frica îl ține pe loc și până prinde curaj, deja e târziu”, a declarat Helmut Duckadam la televiziunea Digi Sport.

Această greșeală a costat-o pe FCSB două puncte prețioase. Formația roș-albastră a ajuns astfel la 10 puncte în clasament și ocupă locul 10.

Pentru formația patronată de Gigi Becali acum urmează debutul în grupele Europa League. FCSB va lua în primirea formația Rigas FS, joi, 26 septembrie.

Partida se va disputa pe stadionul "Arena Națională", nu mai devreme de ora 22:00 și va putea fi vizionată în format LIVE TEXT pe site-ul www.sport.ro, dar și pe Facebook Sport.ro.