Ilie Dumitrescu a identificat principalii vinovați la golul încasat de Rapid cu UTA: "Depășiți foarte ușor!"

Ilie Dumitrescu Rapid UTA Arad Superliga Ilie Dumitrescu / Foto - Gabriel Chirea
Data publicarii: Sambata 13 Iulie 2024, 21:48
Data actualizarii: Sambata 13 Iulie 2024, 22:11

Rapid a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat pe terenul lui UTA Arad în prima etapă din noul sezon al Superligii.

Giuleștenii au desechis scorul în minutul 23, prin Braun și jocul părea să curgă în favoarea lor, însă lucrurile s-au schimbat în repriza secundă, după ce Mircea Rednic a făcut trei schimbări la pauză.

UTA a condus "ostilitățile" în partea secundă și a marcat în minutul 60 prin Cîmpanud, la o fază la care, potrivit lui Ilie Dumitrescu, toți cei patru fundași ai Rapidului au greșit.

"Apropo de golul înscris de Cîmpanu, dacă ne uităm  foarte bine la fază, o să vedem că foarte greu s-au repliat și Borza și Braun la faza asta. A fost un fel de trei contra trei, chiar patru contra trei.

Aici, cu intrarea asta în interior a lui Omondi, mingea ajunge pe partea opusă și Blazek, și Iacob au fost depășiți foarte ușor", a spus Ilie Dumitrescu la televiziunea Digisport.

UTA Arad - Rapid, echipele de start

UTA Arad: R. Popa - Rodrigues, Conte, Benga, Trif - C. Mihai, Van Durmen, V. Costache - Omondi, Ezekiel, Fabry; Rezerve: D. Iliev, Râpă, Iurasciuc, Ekmecki, Machado, Dumiter, Cîmpanu, R. Cristea, Healf, A. David; Antrenor: Mircea Rednic.

Rapid: Aioani - Braun, Blazek, Iacob, Borza - Manea, Oaidă, Kait, Papeau - Hasani, Rrahmani; Rezerve: Ungureanu, Bădescu, Săpunaru, Micovschi, Emmers, Petrila, El Sawy, Burmaz, Jambor, G. Gheorghe, Stan, Ignat; Antrenor: Neil Lennon.