Gabi Balint: ”FCSB va înscrie!”

La pauza partidei, tabela de scor arăta 0-0, însă ocaziile mari de gol nu au lipsit de pe Arena Națională.

Daniel Niculae, Gabi Balint și Ilie Dumitrescu au analizat prima repriză din derby-ul Rapid - FCSB. Deși FCSB a fost echipa cu mai multe ocazii, Daniel Niculae, fostul președinte al lui Rapid, spune că giuleștenii au avut cea mai importantă ocazie a reprizei.

Electrizant, chiar dacă n-au fost goluri, o repriză frumoasă, cu ocazii de ambele părți, cu un plus pentru FCSB, dar cea mai importantă ocazie a avut-o Rapidul. Au fost șuturi foarte bune ale lui Miculescu, Olaru, Tavi Popescu. Siegrist s-a făcut remarcat. Petrila, care este foarte activ, a reușit acea pasă bună spre N’Jie. Un meci bun, am văzut agresivitate, dar fix până unde trebuie”, a declarat Daniel Niculae la Digi Sport.

De aceeași părere este și Gabi Balint, însă fostul mare fotbalist susține că, în opinia sa, FCSB va reuși să marcheze, dacă giuleștenii nu vor face un pressing mai avansat. De altfel, Gabi Balint a remarcat că Onea și Borza nu participă deloc pe faza ofensivă la echipa lui Marius Șumudică.

Meciul îmi place, are ritm. Am prevăzut că Olaru și Tănase joacă foarte mult singuri, jucătorii Rapidului trebuie să joace mult mai avansat, să nu le dea spații. Onea cu Borza participă foarte puțin la jocul ofensiv, nu ajută deloc. Până acum FCSB a câștigat duelurile unu contra unu, dar, într-adevăr, cea mai mare ocazie a avut-o Rapid. FCSB domină și va înscrie dacă jucătorii Rapidului nu îi vor ține la distanță, pentru că au jucători care pot pătrunde, scot un penalty, reușesc până la urmă”, a completat Gabi Balint.

Ilie Dumitrescu: ”Trebuie să remarcăm cei doi portari!”

Ilie Dumitrescu a subliniat că la gruparea roș-albastră se simte foarte puternic absența lui Daniel Bîrligea, fotbalistul suspendat pentru derby-ul cu Rapid. Ilie Dumitrescu a ținut să scoată în evidență prestațiile celor doi portari Benjamin Siegrist și Ștefan Târnovanu.

Este clar o lipsă în poziția de număr 9, pentru că Miculescu iese foarte mult din axul central. Bîrligea dădea tonul la pressing, cerea foarte bine mingea în profunzime. FCSB a excelat în seara asta, cu o prezență mai bună în terenul adversarului, șuturi de la distanță. Rapid acoperă foarte bine zonele, au un punct de sprijin cu acest Boupendza, ajută foarte mult. Cea mai importantă situație rămâne schimbarea de direcție a lui Petrila pentru N’Jie, care scapă singur cu Târnovanu. Ttrebuie să remarcăm cei doi portari, și Siegrist, și Târnovanu”, a spus Ilie Dumitrescu.