Ilie Dumitrescu a urmărit primul meci al Rapidului din noul sezon și a sesizat deja problema

uta arad - rapid Ilie Dumitrescu Superliga Superliga Fiica lui Ilie Dumitrescu/sursa foto: captură video
Data publicarii: Sambata 13 Iulie 2024, 21:33
Data actualizarii: Sambata 13 Iulie 2024, 21:38

UTA - Rapid s-a încheiat 1-1.

Cele două echipe și-au dat întâlnire sâmbătă seară, de la ora 19:15, pe stadionul ”Francisc von Neuman”. La capătul celor 90 de minute, Rapid și UTA au împărțit punctele, după ce au înscris fiecare câte un gol.

Ilie Dumitrescu a urmărit primul meci al Rapidului din noul sezon și a dat sesizat deja problema

După meci, Ilie Dumitrescu, fost internațional român și actual analist TV, a sesizat câteva probleme fizice la Rapid și a ținut să puncteze că în prima parte giuleștenii își puteau asigura un avantaj mai mare.

Mai mult, Ilie Dumitrescu a mai sugerat și faptul că Mircea Rednic a realizat trei schimbări esențiale la pauza meciului.

”O repriză în care dacă Rrahmani fructifică o situație importantă de gol putea lua avantaj pe tabela de marcaj. La pauză, în schimb, Rednic mută foarte bine. Pe urmă, intervine problema asta. Din punct de vedere fizic, nici Papeau și nici Braun nu au mai avut prospețime. Rrahmani, la fel.

UTA, pe final, chiar merita să câștige”, a spus Ilie Dumitrescu la televiziunea DigiSport.

Echipele de start

• UTA Arad: R. Popa - Rodrigues, Conte, Benga, Trif - C. Mihai, Van Durmen, V. Costache - Omondi, Ezekiel, Fabry

Rezerve: D. Iliev, Râpă, Iurasciuc, Ekmecki, Machado, Dumiter, Cîmpanu, R. Cristea, Healf, A. David

Antrenor: Mircea Rednic

• Rapid: Aioani - Braun, Blazek, Iacob, Borza - Manea, Oaidă, Kait, Papeau - Hasani, Rrahmani

Rezerve: Ungureanu, Bădescu, Săpunaru, Micovschi, Emmers, Petrila, El Sawy, Burmaz, Jambor, G. Gheorghe, Stan, Ignat

Antrenor: Neil Lennon

Christopher Braun a deblocat tabela de marcaj în minutul 23, din pasa lui Albion Rrahmani. În actul secund, Cîmpanu a restabilit egalitatea. Pe final, Omondi a înscris golul victoriei (minutul 89), care a fost în cele din urmă invalidat de intervenția arbitrajului video.