Fără victorie acasă de mai bine de cinci luni, Rapid s-a dezlănțuit în prima repriză a meciului cu Farul, unul în care au debutat Clinton N'Jie și Aaron Boupendza.

Ilie Dumitrescu, la pauza meciului Rapid - Farul: "Foarte inspirat Șumi cu acest sistem"

Andrei Borza a deschis scorul în minutul 13, fundașul apărând excelent la finalizare și reușind să marcheze contra fostei sale echipe. Claudiu Petrila a făcut 2-0 în minutul 30 după o gafă a lui Victor Dican, iar Alexandru Pașcanu a înscris și el 10 minute mai târziu.

La pauza meciului, Ilie Dumitrescu l-a felicitat pe Marius Șumudică pentru ideea de a schimba sistemul de joc la Rapid.

"Foarte inspirat Șumi cu acest sistem. E un sistem extrem de complex, mai ales pe faza ofensivă. Mi-a plăcut foarte tare construcția în trei de pe linia de fund. Borza și Onea au împins foarte bine jocul în benzi în momentul în care Petrila și N'Jie au intrat foarte mult în interior. Pe urmă, au făcut schimb de locuri, iar Petrila centrează pentru Borza la primul gol, Borza fiind într-o poziție de inter, foarte aproape de careul de 16 metri.

Niște schimbări și niște asocieri foarte bune, relații de joc într-un timp foarte scurt. Se vede experiența celor doi, a lui Boupendza și N'Jie. Bineînțeles, Christensen și Hromada au împins la fel, au făcut un presing avansat și au forțat-o pe Farul să greșească", a spus Ilie Dumitrescu, la Digisport, la pauza meciului Rapid - Farul.