Romania - Lituania Echipa Nationala Ilie Dumitrescu Superliga Fiica lui Ilie Dumitrescu/sursa foto: captură video
Data publicarii: Duminica 08 Septembrie 2024, 15:41
Data actualizarii: Duminica 08 Septembrie 2024, 15:40

România o înfruntă luni, de la ora 21:45, pe Lituania.

Tricolorii au debutat cu dreptul în Nations League. Prima reprezentativă a învins-o la Priștina pe Kosovo vineri seară, pentru a înregistra primele trei puncte din noua stagiune din competiția respectivă.

Ilie Dumitrescu, fost internațional român, spune că selecționata condusă de Mircea Lucescu va reuși să o învingă și pe Lituania, pentru a ajunge la șase puncte în Grupa 2 a Ligii C din Nations League.

”Eu zic că vom câștiga cu Lituania, intervine insipația lui Mircea Lucescu, în trecut Iordănescu schimba de la meci la meci 4 jucători, mergea pe o bază, linia de fund, un mijlocaș sau doi și schimba foarte mult în atac. Acum să vedem cum va aborda meciul Lucescu”, a spus Ilie Dumitrescu.

Kosovo, Lituania și Cipru sunt cele trei adversare ale României din Nations League. Momenta, tricolorii se situează pe prima poziție în Grupa 2 a Ligii C.

Kosovo - România 0-3

Tricolorii i-au înfruntat pe kosovari pe ”Stadiumi Fadil Vokrri”, în prima rundă din Grupa 2 a Ligii C din Nations League. La capătul celor 90 de minute, selecționata dirijată de Mircea Lucescu a câștigat confruntarea de la Priștina cu 3-0.

Dennis Man a deblocat tabela de marcaj în minutul 40, după assist-ul provenit de la Răzvan Marin care, în actul secund, a fructificat fără emoții o lovitură de pedeapsă în minutul 51.

Denis Drăguș a dus scorul la 3-0 în minutul 82. România a evoluat în superioritate numerică pe final, după ce Vojvoda a încasat al doilea cartonaș galben în minutul 85.