Impresarul confirmă! David Ankeye ar putea ajunge la FCSB

David Ankeye FCSB Florin Vulturar Superliga David Ankeye, după ratarea din meciul AS Roma - Sheriff / Foto: Imago
Data publicarii: Duminica 21 Iulie 2024, 18:36
Data actualizarii: Duminica 21 Iulie 2024, 18:38

FCSB nu a renunțat la David Ankeye (22 de ani), iar atacantul nigerian ar putea sosi în România în această vară.

Florin Vulturar, impresarul favorit al lui Gigi Becali, a dezvăluit că în momentul de față se poartă discuții pentru transferul lui Ankeye la FCSB.

Oficialii clubului și-ar dori să-l achiziționeze sub formă de împrumut de la Genoa, cu opțiune pentru transfer definitiv.

"Cu Ankeye a rămas oarecum în stand-by, vedem ce va fi. Am văzut că a ieșit în presă cu el, dar în momentul de față nu e nimic concret. S-a făcut o ofertă înainte de a ajunge la Genoa și eram aproape să-l aducem, dar a rămas așa.

La momentul ăla am propus 800.000 de euro pentru un transfer definitiv la FCSB și după aia l-a luat Genoa cu 2,7 milioane de euro. Dacă Genoa a dat 2,7 milioane, eu zic că merita 800. Dacă vom relua cred că va fi împrumut cu opțiune de cumpărare, dar în momentul de față nu e nimic concret. Au fost doar niște tatonări.

Probabil că jucătorul ar vrea să vină în România, la Genoa a jucat destul de puțin, câte 15-20 de minute pe final de meci. Nici Genoa nu este dispusă 100% să-l cedeze, ei au doi atacanți, el ar fi a treia variantă. Rămâne deschisă pista", a spus Vulturar, potrivit Fanatik.

În șase luni la Genoa, David Ankeye a fost folosit în doar șase meciuri. În total, a evoluat aproximativ 52 de minute, fără gol marcat.