Impresionant! Florentin Petre, în lacrimi la Hermannstadt - Dinamo Superliga

Dinamo a învins FC Hermannstadt, la Sibiu, scor 2-0, în runda a 14-a din Superliga. "Câinii" revin pe loc de play-off, 4, în timp ce gazdele ajung la 4 eșecuri consecutive și se claseză pe poziția 14.

Dinamo s-a impus cu 2-0 după golurile lui Astrit Selmani (33' - penalty) și Kennedy Boateng (88'). Cătălin Cîrjan a obținut lovitura de la 11 metri și a pasat decisiv la a doua reușită a meciului, când fundașul togolez a apărut excelent la finalizare.

Florentin Petre, în lacrimi la Hermannstadt - Dinamo

Florentin Petre, secundul lui Dinamo, a preluat atribuțiile lui Zeljko Kopic din minutul 35, când antrenorul croat a fost eliminat pentru proteste.

"Și acasă, și în deplasare, Dinamo e echipă mare", a scandat numeroasa galerie a oaspeților în minutul 90+3, când Kopic se agita în tribune pentru a transmite indicații. Aflat la marginea terenului, Florentin Petre a fost surprins în lacrimi, impresionat de momentul din peluză.

• Vlcsnap 2024 10 26 20h59m29s054

Dinamo nu mai câștigase într-o deplasare în campionat din luna februarie, când învingea Farul cu 2-0.

Grație succesului de la Sibiu, Dinamo a urcat pe locul 4, cu 21 de puncte, iar acum va pregăti derby-ul cu FCSB din grupele Cupei României, programat miercuri, de la ora 21:00, pe Arena Națională.

Zeljko Kopic va lipsi la meciul cu FCSB

În meciul din Cupă, ”Câinii Roșii” vor avea parte însă de o problemă uriașă: Zeljko Kopic este suspendat și nu se va afla pe bancă.

Secundul Florentin Petre le va fi alături de la margine alb-roșiilor.

Motivul? Antrenorul croat a văzut două cartonașe galbene în meciul cu Hermannstadt. Primul a venit în minutul 26, după ce Kopic a protestat vehement la marginea careului pentru un fault eronat dictat de arbitrul Rareș Vidican.

Scenele s-au repetat și câteva minute mai târziu, iar Vidican a scos din buzunar și al doilea ”galben” pentru antrenorul lui Dinamo.