Ioan Ovidiu Sabău, mulțumit și nu prea după U Cluj - Universitatea Craiova. "Am făcut greșeli"

Ioan Ovidiu Sabau U Cluj Universitatea Craiova Superliga
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Luni 23 Septembrie 2024, 00:24
Data actualizarii: Luni 23 Septembrie 2024, 00:30

U Cluj  a fost ținută-n șah pe propriul teren, duminică seara, scor 1-1 cu Universitatea Craiova, dar rămâne în continuare la șefia Superligii.

• Golurile au fost marcate de Thiam ’38 pentru gazde şi Oshima ’68 pentru oaspeţi.

În meciul de duminică seara, elevii lui Ioan Ovidiu Sabău au avut o evoluție convingătoare numai în primul act. În a doua repriză au fost dominați clar de jucătorii Universității Craiova, iar antrenorul gazdelor a remarcat după meci aspectul care l-a nemuțumir.

Sabău a vorbit și despre erori, dar și despre așteptările fanilor din Cluj.

"Am avut situații de a face 2-0, dar în repriza a doua am făcut greșeli, am scăzut din intensitate, n-am mai avut posesia. Mai ales la Mitriță, aveam nevoie să rămânem o echipă solidă pe partea lui.

Jucătorii sunt foarte supăraţi. Dacă arătam şi în repriza a doua cum am arătat în prima, câştigam.

Nu-i condamn pe fani că visează la cupele europene, mă bucur că le-am dat speranțe, am convins prin felul nostru de a fi. Am jucători deosebiți, așteptările sunt firești și normale. Trebuie să ne pregătim foarte bine, să facem la Iași un meci bun și să venim cu punct sau puncte", a declarat Ioan Ovidiu Sabău, la finalul jocului de pe Cluj Arena.

U Cluj - Universitatea Craiova 1-1

U Cluj: Gertmonas - Boboc, Masoero, I. Cristea, Chipciu - Silaghi, Bic, G. Simion - Silaghi, Nistor, Thiam - Berto

Rezerve: Gorcea, Oancea, Werff, Mitrea, Briz, Codrea, Rață, Oaidă, Boța, Tchassem, Blănuță. Denis Moldovan

Antrenor Ioan Ovidiu Sabău

Universitatea Craiova: L. Popescu, Ndong, Maldonado, Sierra, Bancu – Oshima, Screciu – Paradela, Baiaram, Mitriță – Koljic

Rezerve: Lung Jr., R. Stoian, Gașpar, Badelj, Zajkov, Căpățînă, Houri, Danciu, D. Barbu, Bana, Mora, Ivan