Ion Crăciunescu a spus jucătorul care trebuia eliminat la Unirea Slobozia - Rapid: ”Îi trage una în cap!”

Ion Craciunescu Rapid Unirea Slobozia Superliga
Data publicarii: Luni 23 Septembrie 2024, 22:10
Data actualizarii: Luni 23 Septembrie 2024, 22:10

Unirea Slobozia – Rapid se joacă în etapa a zecea din Superliga României.

La pauză, tabela arăta 1-1. Giuleștenii au deschis scorul prin Rareș Pop în minutul 24, dar gazdele au egalat prin Pospelov, în minutul 31.

Ion Crăciunescu: ”Îi trage una în cap adversarului!”

În minutul 10, la scorul de 0-0, a avut loc una dintre fazele controversate ale partidei. Cristi Săpunaru, căpitanul giuleștenilor, l-a ținut de braț pe Gele, atacantul celor de la Unirea Slobozia.

În încercarea de a se elibera din strânsoarea lui Săpunaru, fotbalistul gazdelor a ridicat brațul și l-a lovit în cap pe atacantul de la Rapid, Hromada. Centralul Ionuț Coza a acordat lovitură liberă pentru Rapid, dar nu a împărțit și cartonașe spre surprinderea lui Ion Crăciunescu.

Fostul mare arbitru FIFA susține că fotbalistul celor de la Unirea Slobozia ar fi trebuit eliminat, în timp ce Cristi Săpunaru ar fi trebuit sancționat cu cartonaș galben.

Îl trage de mână și el se duce și îi trage una în cap adversarului. Pentru jucătorul care îl ține de mână (n.r. Cristi Săpunaru) îi dai galben, iar pentru jucătorul care lovește (n.r. Gele), roșu. I-a ras una intenționat. El era în albastru, dar mergea și un roșu”, a spus Ion Crăciunescu la Digi Sport.