Jucătorul care l-a nemulțumit pe Ilie Dumitrescu în prima repriză a meciului FCSB - UTA Arad Superliga

FCSB - UTA Arad, duel în etapa cu numărul opt din Superliga, pe stadionul "Arcul de Triumf".

Campioana României a intrat în avantaj la pauza meciului cu UTA Arad, iar Ilie Dumitrescu a analizat prestația celor două echipe în primele 45 de minute ale meciului.

Fostul stelist a remarcat printre altele că vârful Daniel Popa trebuie "să se miște mai mult" în fața porții.

"Un început de meci foarte bun făcut de cei de la UTA, o prezență foarte bună în terenul adversarului. Au fost vreo 15 minute în care UTA și-a creat câteva ocazii bune. Am văzut o relație foarte bună între Kadiri, Câmpanu, Fabry. Au fost câteva minute bune de joc. Dacă nu materializezi momentele astea...

FCSB este o echipă grea, o echipă care a mutat centrul de greutate, a reușit să aibă și o posesie bună. La gol, cu puțină șansă mingea a ajuns la Ngezana care, nemarcat, a reușit să trimită în poartă. La fazele fixe trebuie să faci un mixt între a marca la om și apărarea în zonă. Se așteaptă foarte mult de la jocul în benzi, la Ștefănescu, la Tavi Popescu. Băluță este foarte activ, însă Popa trebuie să intre mai mult în combinații cu cei trei", a spus Ilie Dumitrescu la Digisport.

FCSB - UTA Arad, etapa a opta

82 de dueluri au avut loc de-a lungul timpului în principala competiţie internă între FCSB și UTA Arad, dintre care opt s-au disputat după revenirea arădenilor în SuperLigă din 2020, interval în care bucureştenii au învins de cinci ori, vizitatorii din acestă rundă au câştigat două confruntări, iar o partidă s-a terminat la egalitate.

Cea mai recentă dispută directă pe prima scenă: 22 ianuarie 2024, FCSB - UTA Arad 4-0, goluri marcate de Darius Olaru - triplă şi David Miculescu.

Antrenorul Mircea Rednic, la al 30-lea duel cu FCSB în toate competiţiile, palmaresul actualului tehnician al grupării arădene cuprinzând cinci victorii, 15 remize şi nouă înfrângeri.