Jucătorul de la FCSB pus la zid după eșecul de la Sibiu: "Să mă ierte, dar e de copii mici!"

FCSB FC Hermannstadt florin tanase Marius Baciu Vlad Chiriches Superliga
Data publicarii: Luni 26 August 2024, 00:22
Data actualizarii: Luni 26 August 2024, 00:20

FC Hermannstadt a învins FCSB, scor 2-0, în runda a șaptea din Superliga României.

În prima repriză de la Sibiu, ambele echipe au avut câte un gol anulat. FC Hermannstadt a marcat prin Balaure în minutul 11, însă reușita nu a fost validată de VAR din cauza unui ofsaid. Campioana FCSB s-a bucurat și ea pentru un gol al lui Ngezana în prelungiri, însă Viorel Flueran a văzut un fault în atac comis de Florin Tănase.

Marius Baciu: "FCSB, foarte slabă. Chiricheș să mă ierte, dar primul gol e de copii mici"

În a doua repriză, FC Hermannstadt a deschis scorul în minutul 56, după un gol al lui Murgia venit în urma unei centrări perfecte a lui Ianis Stoica. Ronaldo Deaconu a închis tabela în minutul 90+6, la ultima fază.

Marius Baciu (49 de ani), fostul fundaș al Stelei, spune că a văzut o echipă a lui FCSB "foarte slabă" și critică evoluțiile lui Florin Tănase și Vlad Chiricheș, pe fundaș considerându-l vinovat pentru încasarea primului gol.

"Foarte slabă FCSB, serios! Nu văd nimic. Popa în stângă, Tănase multe atingeri, nu-și găsește locul. Caută mingea, dar o caută în 30 de metri, la mijlocul terenului, unde nu are nicio eficență. El trebuie să fie eficient în atac, între linii, să caute minge pe poziția de atac, să caute spații. E prea puțin pentru mine de la un jucător cu el.

Schimbările nu au dus nimic. Octavian Popescu nu, iar Chiricheș să mă ierte, să mă scuze, dar primul gol e de copii mici. Să nu închizi unghiul... e golul lui", a spus Marius Baciu, la Prima Sport.

Basarab Panduru: "Victorie nesperată și pentru Hermannstadt"

Prezent în studio, Basarab Panduru, un alt fost jucător al Stelei, a spus că nu se aștepta la o victorie cu 2-0 a lui FC Hermannstadt contra campioanei.

"La rezultatul ăsta, sincer să fiu, nu mă așteptam, chiar dacă în primul 11 au fost ceva schimbări și lipsea Olaru, jucătorul numărul 1. Mari ocazii nu a avut FCSB.

Prima ocazie a fost a lui Popa, când a tras pe lângă poartă cu stângul. După care, din minutul 63 sunt câteva ocazii și toate ale lui Edjouma. În rest, nimic concret. Până la urmă, Herrmannstadt obține o victorie și pentru ea nesperată", a spus Panduru.

FCSB își continuă parcursul modest din campionat, după 6 meciuri disputate fiind pe locul 15, penultimul, cu doar 5 puncte acumulate.

Pentru campioana României urmează returul cu LASK Linz, din play-off-ul Europa League, joi, de la ora 21:30, pe Stadionul Steaua.