Jucătorul intrat în dizgrația lui Gigi Becali i-a dat pe spate pe turci după ce a marcat la debut: ”A revitalizat echipa!”

Dorin Rotariu Ankaragucu FCSB Gigi Becali Superliga
Data publicarii: Luni 23 Septembrie 2024, 18:09
Data actualizarii: Luni 23 Septembrie 2024, 18:09

Ankaragucu s-a impus cu scorul de 2-1 în fața celor de la Sakaryaspor în etapa a șasea din a doua ligă a Turciei.

Dorin Rotariu, care a ajuns în această vară la fosta echipă a lui Olimpiu Moruțan, a început meciul pe banca de rezervă, dar a fost introdus pe teren în minutul 60, în locul lui Renat Dadashov, la scorul de 1-1.

Dorin Rotariu a înscris și i-a dat pe spate pe turci

Ankaragucu deschisese scorul prin Tolga Cigerci, în minutul 35, din penalty, dar Emre Demir reușise să restabilească egalitatea în minutul 42. Decizia luată de Cihat Arslan în momentul în care l-a băgat în joc pe Dorin Rotariu s-a dovedit a fi inspirată, pentru că în minutul 83, fostul jucător de la FCSB, intrat în dizgrația lui Gigi Becali, a reușit să înscrie după ce a scăpat singur cu portarul.

De aceeași părere au fost și jurnaliștii turci, care au scris că introducerea lui Rotariu, dar și a lui Nico Schulz, au adus un plus de valoare la Ankaragucu. Mai mult, turcii i-au cerut antrenorului Cihat Arslan să îi titularizeze pe cei doi în următoarea partidă, deplasarea pe terenul celor de la Bandirmaspor.

Chiar când credeam că este aceeași ciorbă reîncălzită, pentru a o încetini pe Sakaryaspor, care a pus presiune din minutul 55, Kenan Hoca i-a trimis pe teren în minutul 60 pe Nico Schulz și pe Dorin Rotariu, cele două transferuri controversate din această vară, dar și pe Saponara, care a revenit la echipă.

Duo-ul format din Schulz și Saponara au reîmprospătat flancul stâng cu Cephas, în timp ce Rotariu a revitalizat flancul drept cu Ali Kaan și Kitsiou. Toate aceste modificări au adus un plus de confort și forță pentru Efkan Bekiroglou în ceea ce privește construcția, dar au întărit și ofensiva.

Cred că ultima jumătate de oră din meciul cu Sakaryaspor i-a dat semnale foarte bune noului antrenor în ceea ce privește alcătuirea unui prim 11 ideal. Am putea vedea o echipă care va confirma pe teren în meciul din deplasare cu Bandirmaspor”, a scris jurnalistul turc Nezir Onal pentru baskentgazete.com.tr.

Pentru Dorin Rotariu, meciul cu Sakaryaspor a fost debutul la Ankaragucu.

• 350.000 de euro este cota de piață a lui Dorin Rotariu, potrivit Transfermarkt.

Ce spunea Gigi Becali despre Dorin Rotariu

Cum poți să îi dai 20.000 de euro lui Rotariu? El se antrenează pe câmpii, pe coclauri. Cum să îi dai 20.000 de euro? Și lui Ganea la fel. Ei ar fi trebuit să îmi spună că îmi dau mie 5.000 de euro.

Trebuie să învăț din greșeli. Să nu creadă cineva că mă mai păcălește cu ciorbe reîncălzite. Sunt idiot. Nu au bărbăție. Nu au putere”, spunea Gigi Becali la finalul anului trecut.