Jucătorul lui FC U Craiova făcut praf de conducere după retrogradare: "El a distrus acest club! Evoluții dubioase"

Jucătorul lui FC U Craiova făcut praf de conducere după retrogradare: El a distrus acest club! Evoluții dubioase Superliga

FC U Craiova a retrogradat în Liga 2 după ce a pierdut în ultima etapă contra lui FC Hermannstadt, pe teren propriu, scor 1-3.

FC U Craiova a fost matematic salvată de la retrogradarea directă timp de doar 8 minute, după golul lui Blănuță din minutul 48. FC Hermannstadt a revenit însă rapid și s-a impus după golul lui Mino Sota și dubla lui Gabi Iancu.

Leo Lacroix, ținta lui Adrian Mititelu Jr după retrogradarea lui FC U Craiova

La finalul meciului care a fost întrerupt 10 minute din cauza reacției nervoase a suporterilor lui FC U Craiova, familia Mititelu s-a arătat foarte dezamăgită. Adrian Mititelu și fiul său au transmis că nu știu încă dacă vor mai rămâne în fotbal după această retrogradare, iar o decizie va fi comunicată în zilele următoare.

Adrian Mititelu Jr., în acte acționar al clubului, a dat vina pe "niște evoluții dubioase" ale jucătorilor lui FC U Craiova, dar în special pe Leo Lacroix (32 de ani), fundașul central elvețian, care a sosit la echipă în vara anului trecut.

"Atitudinea jucătorilor despre care am tot pomenit în ultima vreme și-a spus cuvântul și în meciul acesta. Au fost și niște evoluții dubioase pe care nu mi le pot explica la anumiți jucători. Felicit prestația lui Hermannstadt, care și-a dat viața pe teren, iar în meciul cu Poli Iași a jucat un antrenament frumos.

Ăsta este rezultatul unui staff foarte slab pregătit. Tatăl meu s-a înconjurat de niște oameni nepregătiți și neprofesioniști, care i-au trimis diverși jucători în vară pe care i-a luat, cum este acest Lacroix, acest fundaș central care efectiv ne-a distrus anul acesta. Deși sunt un tip rațional și nu pot da vina pe un singur om, Lacroix ar trebui să fie încununat ca omul care a distrus acest club de fotbal.

Eu, dacă aș face echipă la sintetic cu prietenii, nu l-aș lua în echipa mea. Este efectiv un jucător de 60 de ani de baschet. Ori asta, ori poate sunt alte lucruri dubioase venite de la contracandidații noștri la retrogradare.

Lacroix ne-a rezolvat meciul în trei minute. A dat pe lângă minge și a lăsat mingea în corner, am luat gol. După a rămas static, el având doi metri înălțime, iar Gabi Iancu a dat cu capul. A mai dat pe lângă minge o dată ca să fie sigur că se face 3-1. Ei pleacă acasă liniștiți, au mai luat 150.000-200.000 de euro de la clubul de fotbal, iar noi rămânem cu o gaură în buget de vreo 20 de milioane de euro.", a spus Adrian Mititelu Jr., la Prima Sport.

Leo Lacroix, fundaș cu un meci în naționala de seniori a Elveției, a fost crescut de FC Sion, iar în 2016 era vândut la Saint-Etienne, pentru 3 milioane de euro. Stoperul care a mai jucat la Hamburg și Western United a ajuns la FC U Craiova în iulie 2023, iar în acest sezon a jucat în 35 de partide. A marcat trei goluri și a încasat cinci cartonașe galbene, o dată fiind eliminat.