Jucătorul pe care Ilie Dumitrescu l-a remarcat după meciul Hermannstadt - Universitatea Craiova

Ilie Dumitrescu Alexandru Mitrita Hermannstadt Universitatea Craiova Superliga Ilie Dumitrescu / Foto - Gabriel Chirea
Data publicarii: Vineri 12 Iulie 2024, 23:45
Data actualizarii: Vineri 12 Iulie 2024, 23:50

Universitatea Craiova făcut doar egal pe terenul lui FC Hermannstadt, scor 0-0, în prima etapă din sezonul regulat al Superligii.

Lăsat pe banca de rezerve în semn de protest față de regula U21, Alexandru Mitriță a intrat pe teren în repriza secundă și schimbat rapid jocul în favoarea echipei sale.

Chiar și așa, în ciuda incursiunilor și a șuturilor sale foarte bune, tabela a rămas neschimbată. Totuși, Ilie Dumitrescu l-a lăudat pe jucătorul Universității pentru evoluția pe care a avut-o.

"O repriză foarte bună făcută de echipa lui Costel Gâlgă. Mitriță a intrat foate bine, a adus un plus. A avut trei situații importante de a marca, dacă se materializa măcar una... A lipsit finalizarea.

Foarte bine Craiova în repriza secundă. Asta e Craiova, asta ar trebui să vedem. Încet, încet își vor intra în ritm. Eu cred că echipa are potențial. Plus că mai e și Bancu care acum a lipsit", a spus Ilie Dumitrescu pentru televiziunea Digisport.

AFC Hermannstadt - Universitatea Craiova 0-0, Stadion Municipal - Sibiu

Hermannstadt: Căbuz – Căpuşă (Iancu ’86), Găman, Bejan, Oroian (Goncalves ’71) – Biceanu (Ivanov ’63), Murgia – Balaure, Deaconu (Jipa ’86), Neguţ (Chiţu ’63) – Ianis Stoica. Antrenor: Marius Măldărăşanu

Universitatea Craiova: Popescu – Căpăţînă, Maldonado, Badelj, Ndong (Sierra ’60)– Creţu, Houri – Ivan (Mora ’74), Paradela (Mitriţă ’61), Danciu (Bana ’60) – Koljic. Antrenor: Constantin Gâlcă

• Cartonaşe galbene: Balaure ‘90+4 / Paradela ‘25

Arbitru: Szabolcs Kovacs (Carei); arbitri asistenţi: Vasile Marinescu (Bucureşti), Adrian Vornicu (Iaşi); al patrulea oficial: George Cătălin Roman (Timişoara)

Arbitru video: Ovidiu Haţegan (Arad); arbitru asistent video: Alexandru Vodă (Alba Iulia)

Observatori: Eduard Dumitrescu (Piteşti) - CCA, Viorel Anghelinei (Galaţi) - LPF