Jucătorul remarcat de Ionel Dănciulescu după prima repriză a meciului Dinamo - Gloria Buzău

Ionel Danciulescu Dennis Politic Dinamo Superliga Ionel Dănciulescu / Foto - Gabriel Chirea
Data publicarii: Vineri 02 August 2024, 23:12
Data actualizarii: Vineri 02 August 2024, 23:17

Dinamo - Gloria Buzău, duel în etapa cu numărul patru din Superliga, pe stadionul "Arcul de Triumf".

"Câinii" au marcat de două ori în primele 45 de minute, iar acest lucru l-a încântat pe Ionel Dănciulescu.

Fostul dinamovist a remarcat evoluția lui Politic (marcatorul primului gol al lui Dinamo) în primele 45 de minute ale meciului și a puctat faptul că la Dinamo au început să se vadă automatismele.

"O evoluție foarte solidă a lui Dinamo, după care a fost greșeala lui Turda. Politic are o tehnică superioară.

După 1-0, Dinamo a pus stăpânire pe joc. Echipa are eficiență mai mare față de sezonul trecut. Se văd niște automatisme", a spus Ionel Dănciulescu la Digisport.

Dinamo - Gloria Buzău, vineri, 2 august – etapa IV

Roş-albii sunt neînvinşi pe teren propriu în Superliga din 27 ianuarie 2024, Dinamo - Rapid 1-2. Au urmat şase victorii şi două rezultate de egalitate.

Cel mai experimentat jucător din lotul grupării din Crâng, Constantin Budescu a marcat de şase ori în disputele cu Dinamo, doar Poli Iaşi (9 goluri) şi Farul Constanţa (8 goluri) încasând mai multe goluri de la actualul decar al buzoienilor, potrivit LPF.

Antrenorul Andrei Prepeliţă a mai întâlnit-o pe Dinamo în Superliga României de patru ori, palmaresul său cuprinzând trei victorii şi o înfrângere.