Lovitură încasată de Gâlcă și Craiova: jucătorul de 1,2 milioane de euro, șanse mari să rateze tot restul anului!

Anzor Mekvabishvili Costel Galca Craiova Dinamo Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Duminica 25 August 2024, 15:25
Data actualizarii: Duminica 25 August 2024, 15:34

Înfrângerea de pe terenul lui Dinamo (1-2) vine la pachet cu o altă veste proastă pentru Universitatea Craiova și Costel Gâlcă: mijlocașul georgian Anzor Mekvabishvili (23 de ani) s-a accidentat grav și ar putea rata întreg anul 2024.

Piesă de bază a oltenilor, fiind folosit titular de cinci ori în cele șapte etape ale SuperLigii (un gol și un assist), Anzor a ieșit de pe teren în minutul 49, acuzând probleme medicale și fiind înlocuit cu Houri. Imediat după meci a fost supus unor prime teste, iar situația e una cât se poate de rea. Conform fanatik.ro, internaționalul georgian, care a jucat trei meciuri la EURO 2024, a suferit o ruptură a ligamentelor încrucișate.

Lovitură încasată de Gâlcă și Craiova

Anzor va fi supus unui test RMN în cursul zilei de luni pentru a se afla care este gravitatea exactă a accidentării. Și, dacă diagnosticul inițial al staff-ului medical se va confirma, există șanse ca Mekvabishvili să nu mai joace pentru "juveți" în acest an, recuperarea după o ruptură a ligamentelor încrucișate fiind una lungă, în jurul a cel puțin jumătate de an. Totuși, având în vedere vârsta bună a mijlocașului central și faptul că putea călca în momentul schimbării, sunt șanse ca recuperarea să dureze ceva mai puțin.

"O să vedem exact care este situația celor doi accidentați. Da, terenul a fost cum a fost, dar nu putem acuza eșecul din această cauză. Și adversara tot pe același gazon a jucat", spunea Costel Gâlcă, imediat după meci, când a fost întrebat despre accidentările din lot.

Anzor Mekvabishvili, un pariu câștigat de Craiova

În cazul georgianului, accidentarea vine într-un moment cum nu se putea mai nepotrivit. El a primit încrederea lui Costel Gâlcă și a jucat din primul minut în ultimele cinci meciuri din SuperLigă, cu o pasă de gol cu CFR Cluj (2-0) și un gol înscris în poarta Gloriei Buzău (5-1). După startul convingător, era de așteptat ca Anzor să formeze alături de Oshima cuplul de mijlocași centrali din fața apărării, mai ales că oltenii au ales să-l trimită pe Alexandru Crețu în prima ligă din Arabia Saudită.

Cotat la 1,2 milioane de euro de site-urile de specialitate, Anzor Mekvabishvili e al treilea cel mai scump transfer efectuat de Mihai Rotaru, care le-a plătit 750.000 de euro georgienilor de la Dinamo Tbilisi în luna ianuarie a acestui an. Privit cu scepticism la început, s-a adaptat rapid și, la 23 de ani, se bucură de statutul de fotbalist care a reprezentat Georgia la întâia participare la un Campionat European.

• 29 de meciuri, un gol și o pasă decisivă a strâns Anzor Mekvabishvili în tricoul Universității Craiova.
  • 361 de minute a strâns Anzor pentru olteni în SuperLigă. A ratat un singur meci al acestui sezon, partida de debut cu Hermannstadt.