Magia și barbaria Giuleștiului, ghinionul FCSB-ului. Caramavrov își spune părerea despre Rapid – FCSB 1-0   Superliga

Rapid - FCSB 1-0, în etapa a cincea a play-off-ului Superligii.

Rapid a învins FCSB-ul datorită magiei și barbariei Giuleștiului, și nicidecum a unei superiorități tehnico-tactice. Per ansamblu, oaspeții au fost mai periculoși, mai ales în repriza a doua, când au ratat cel puțin 5 ocazii mari. Doar ceva supranatural a făcut ca mingea să ocolească plasa porții lui Horațiu Moldovan.

Magia despre care vorbesc e transmisă de publicul care umple tribunele meci de meci, niște tribune mici pentru un public atât de vulcanic. Comuniunea aceasta dintre fani și jucători a fost cea care a calificat  Rapidul în play-off și cea care a contribuit la victoria de duminică seara. Pentru că, să fim cinstiți, lotul lui Mutu nu este unul extraordinar, ci în mod clar mai modest decât cel al FCSB-ului.

Rapid a jucat doar o repriză, a început tare. De fapt, mult prea tare, exagerat de tare. Îmi plac echipele agresive în limita regulamentului, dar Junior Morais, Grigore și ceilalți rapidiști au depășit mult această limită regulamentară.

În Giulești, ca în Valea Jiului

Atacurile barbare ale rapidiștilor s-au petrecut sub privirile unui arbitru complice. Tot sper să ne mai civilizăm și noi, pentru că au trecut 23 de ani din mileniul trei, dar faulturile băieților în alb-vișiniu ne duc cu gândul la o altă epocă, din mileniul trecut. Astea se făceau prin anii 80, pe Valea Jiului, la mineri acasă. Ăia rupeau picioare sub privirile unora ca Feșnic, care arbitrau de frică sau pentru un portbagaj plin. Sălbăticiile astea de pe teren rivalizează cu bătăile unor idioți prin tribune sau cu înjurăturile unor inculți la adresa marilor sportivi ai României.

E trist că mai vedem așa ceva, e grav că unii care se cred arbitri tolerează așa ceva.

FCSB se irosește singură și știm cu toții de ce. Brambureala schimbărilor, umilirea jucătorilor și lipsa unui antrenor cu „cojones” pe bancă duc la eșecurile pe bandă rulantă din ultimii ani în lupta la titlu. Nu ai cum să câștigi campionatul cu un astfel de concept. E un concept imbecil și sinucigaș.

Vorba lui Angheluță, unul din comentatorii meciului: „Becali se pricepe la fotbal cum mă pricep eu la făcut brânză. Adică deloc”. Nimeni n-a înțeles de ce a fost schimbat Compagno la pauză și introdus un jucător expirat, precum Omrani. Apoi, uitați-vă la Cordea, care nu mai are  repere pe teren, e amețit și bulversat. Oare de ce? N-o avea și el nevoie de un antrenor adevărat?

Dar e treaba lor, a fecesebiștilor, veșnicii pierzători. Când o ai adversară pe FCSB într-o cursă de rezistență, poți fi sigur că vei câștiga. Vezi CFR vreo cinci ani și, posibil, Farul în această ediție.