Marian Iancu o face praf pe Rapid

Rapid Marian Iancu Superliga Superliga Marian Iancu / Foto: Agerpres
Data publicarii: Luni 15 Iulie 2024, 22:35
Data actualizarii: Luni 15 Iulie 2024, 22:31

Rapid a remizat în prima etapă din noul sezon al SuperLigii României cu UTA Arad, în deplasare, scor 1-1.

Cele două echipe și-au dat întâlnire în debutul sezonului regulat la Arad, pe stadionul ”Francisc von Neuman”. La capătul celor 90 de minute, Rapid și UTA au împărțit punctele.

Marian Iancu, fost patron la Poli Timișoara, a ținut să puncteze faptul că la cum a arătat Rapidul în prima etapă sunt șanse slabe să obțină accederea în play-off-ul SuperLigii.

Mai mult, afaceristul a sugerat că Rapidul a arătat precum o echipă de locurile 9-10 în campionat, nicidecum de o formație care se luptă pentru un loc în primele șase.

”E prematur să vorbim acum. E ceea ce au lucrat peste vară. Cu un sistem de joc adaptat transferurilor care s-au făcut, poate și mentalității antrenorului. După părerea mea, nu poți să aștepți prea mult de la sistemul ăsta vis-a-vis de obiectivul pe care îl ai. E un sistem defensiv prin excelență.

Să cauți să ataci cu Braun și cu Borza. E prea mult. Ești o echipă cu obiectiv, care trebuie să dai gol. Nu poți sta cu 6 jucători defensivi în teren și cu 2 atacanți și să aștepți pe traseul unui campionat să aștepți să aduni o medie de 2 puncte per meci cu un asemenea sistem de joc. Dar e timp să îl adapteze, să mai facă transferuri, dar acum e mult mult prea defensiv pentru ce își dorește Rapid.

E un sistem pentru o echipă de locul 9-10 în campionat. În niciun caz de play-off”, a spus Marian Iancu, potrivit Fanatik.

Christopher Braun a deblocat tabela de marcaj în minutul 23, din pasa lui Albion Rrahmani. În actul secund, Cîmpanu a restabilit egalitatea. Pe final, Omondi a înscris golul victoriei (minutul 89), care a fost în cele din urmă invalidat de intervenția arbitrajului video.