Marius Măldărășanu a găsit punctul slab de la FC Hermannstadt + verdict despre Jovan Markovic

”U” Cluj - FC Hermannstadt Jovan Markovic Marius Maldarasanu Superliga Marius Măldărășanu , antrenor FC Hermannstadt / Foto - Gabriel Chirea
Data publicarii: Duminica 21 Iulie 2024, 21:34
Data actualizarii: Duminica 21 Iulie 2024, 21:33

FC Hermannstadt a pierdut cu 1-3 confruntarea cu ”U” Cluj din a doua etapă a sezonului regulat din SuperLiga României.

După 37 de minute, ”U” Cluj conducea pe propria arenă cu 3-0. Blănuță (minutul 7, 37) și Nistor (minutul 20) marcau pentru ”șepcile roșii”, în timp ce Bejan puncta pentru sibieni, tot în prima parte, în minutul 41.

După meci, Marius Măldărășanu a ținut să sugereze faptul că banda stângă a lui FC Hermannstadt, cu Goncalves (fundaș stânga) și Ianis Stoica (mijlocaș stânga), a fost sensibilă, motiv pentru care i-a și înlocuit cu Oroian și Iancu la pauză.

Mai mult, Măldărășanu a precizat că noul transfer al sibienilor - Jovan Markovic - are calități extraordinare și e convins de faptul că jucătorul legitimat la clubul-mamă Universitatea Craiova va aduce un plus lotului.

”E o înfrângere. A câștigat echipa mai bună. Meciul s-a pierdut în prima repriză. Am interpretat greșit momentele de translație din partea stângă. Acolo ne-au surprins. Ocaziile. Cornerul. Totul a plecat din partea noastră stângă.

În repriza secundă mă așteptam la gol. Le-am spus și la pauză. E important să credem. Nu pot să spun că am jucat mai bine decât ei. Au stat la căldura scorului de 3-1. Asta e, mergem înainte, e a doua etapă. O înfrângere dureroasă, din care trebuie să învățăm.

Markovic nu a avut niciun minut în pregătiri. Relațiile de joc se câștigă în timp. Ușor, ușor se cunosc. Markovic are calități extraordinare și sunt convins că ne vor ajuta. Și Chițu, la fel.

Eu am răbdare. Erau dezamăgiți. E normal, e o înfrângere. Putem da cu biciul, dar trebuie să mergem înainte. O să analizăm”, a spus Marius Măldărășanu după meci.