Marius Sumudica Poli Iasi - Rapid Rapid Superliga
Data publicarii: Vineri 23 August 2024, 23:59
Data actualizarii: Sambata 24 August 2024, 00:00

Meciul dintre Poli Iași și Rapid București marchează debutul lui Marius Șumudică (53 de ani) pe banca giuleștenilor.

În minutul 81, la 2-1 pentru Rapid, Marius Șumudică s-a ales cu un cartonaș galben din partea centralului George Găman. Antrenorul a vrut să repună în teren o minge ieșită în aut, dar jucătorii celor de la Poli Iași au luat alta din partea copiilor de mingi.

”Galben” pentru Marius Șumudică, la debutul pentru Rapid!

Chiar dacă mingea a fost rapid scoasă în afara terenului, George Găman nu l-a menajat pe Marius Șumudică și i-a arătat cartonașul galben la prima oprire a jocului.

Șumudică a încercat să-i explice lui Găman că a fost vorba despre o greșeală, dar acesta nu și-a schimbat decizia. Antrenorul a ”încasat” calm ”galbenul” venit din partea centralului.

Marius Șumudică a preluat echipa după șase meciuri în care giuleștenii nu au reușit să câștige. Cu Neil Lennon pe bancă, Rapid a remizat de cinci ori și a pierdut un meci, cu Petrolul (1-0).

”Șumi-gol” a mai fost principal la Rapid în era George Copos, iunie 2010 - aprilie 2011. Atunci, "Șumi" înregistra 14 victorii, 10 remize și 8 înfrângeri.

Ce program are Marius Șumudică la Rapid

După deplasarea de la Iași, Rapid va avea parte de un alt test dificil, tot în deplasare, cu Universitatea Craiova, liderul din Superliga României. Primul meci al lui Șumudică în Giulești va fi abia după pauza competițională pentru meciurile echipelor naționale, pe 14 septembrie, cu Universitatea Cluj.