Mesajul antrenorului secund al Petrolului după înfrângerea drastică suferită cu Dinamo: "Îmi cer scuze”

Sanjin Alagic Dinamo Dinamoâ Petrolul Ploiesti Superliga Fani Petrolul / Sursă: Sport Pictures
Data publicarii: Luni 22 Iulie 2024, 00:39
Data actualizarii: Luni 22 Iulie 2024, 00:48

Petrolul Ploiești, fără replică în fața lui Dinamo în etapa a doua din Superliga. "Câinii" s-au impus cu 4-1 pe "Arcul de Triumf".

La finalul meciului, Sanjin Alagic le-a cerut scuze fanilor petroliști și i-a îndemnat să aibă răbdare, deoarece echipa trece printr-o transformare.

"Îmi cer scuze suporterilor. Nu știu dacă ați apucat să vedeți stadisticile, însă ele sunt similare.

Dinamo este o echipă foarte periculoasă pe contraatac și în astfel de meciuri trebuie să te autodepășești.

Ne-a lipsit presiunea, dorința de a câștiga și de asta ne-a și taxat Dinamo. Jucătorii au alerga, însă a lipsit acel ceva pentru a marca. Trebuie să joci foarte bine să poți câștiga în fața unei astfel de echipe.

Dinamo a marcat la fiecare șut pe care l-a dat pe poartă. Trebuie să muncim mai mult pe viitor ca să marcăm mai multe goluri.

Eram conștienți că avem un program foarte greu în debutul sezonlui. Suporterii trebuie să aibă puțină răbdare, pentru că echipa este nouă și avem nevoie de timp pentru a o lega.

Am început sezonul bine (egal în prima etapă, n.r.), însă e normal ca odată cu această înfrângere să apară și neîncrederea, însă cred că vom arăta mai bine de la un meci la altul. Jucătorii trebuie să înțeleagă faptul că trebuie să dea mai mult", a spus Sanjin Alagic, antrenorul din acte al Petrolului Ploiești.

Dinamo - Petrolul Ploiești 4-1

"Câinii" au demonstrat forță și ambiție pe terenul propriu, obținând o victorie clară cu 4-1 în fața Petrolului Ploiești, în cadrul etapei a doua din SuperLiga.

Abdallah a deschis scorul devreme, în minutul 12, cu un șut precis la vinclu, aducând liniștea în tabăra dinamoviștilor. Dominarea gazdelor s-a concretizat din nou prin golul lui Cătălin Cîrjan în minutul 42.

După pauză, Astrit Selmani a marcat al treilea gol pentru Dinamo în minutul 60, consolidând avantajul echipei. Oaspeții au reușit să reducă din diferență în minutul 82 prin Valentin Țicu, după o pasă excelentă a lui Hanca. Totuși, bucuria Petrolului a fost de scurtă durată, deoarece Dinamo a primit lovitură de la 11 metri după ce Tidiane Keita a făcut un fault în careu asupra lui Dennis Politic. Politic a transformat lovitura de pedeapsă cu sânge rece, în minutul 86, stabilind scorul final, 4-1 pentru Dinamo.

Victoria clară plasează Dinamo pe locul 5 în clasament, în timp ce Petrolul rămâne cu un singur punct după două etape.