Mihai Rotaru a răbufnit după penalty-ul primit de FCSB în meciul cu Unirea Slobozia: ”Este îngrijorător!”

FCSB Mihai Rotaru Universitatea Craiova Superliga Mihai Rotaru, patron Universitatea Craiova / Foto: Sport Pictures
Data publicarii: Sambata 20 Iulie 2024, 11:46
Data actualizarii: Sambata 20 Iulie 2024, 11:46

FCSB a remizat cu Unirea Slobozia în etapa a doua din Superliga României, scor 2-2, iar roș-albaștrii rămân fără victorie în campionat în acest sezon.

Meciul a avut parte de o fază controversată. În minutul 50, la scorul de 1-1, Darius Olaru a căzut în careu, după un duel cu Marius Antoche, iar arbitrul Vlad Baban a fluierat un fault fără minge al jucătorului de la Unirea Slobozia.

Mihai Rotaru: ”Nu trebuia dat penalty acolo!”

După câteva minute în care a discutat cu cei din camera VAR, arbitrul și-a păstrat decizia, iar Darius Olaru a marcat pentru 2-1 de la 11 metri. Totuși, reluările au arătat că faultul s-a produs în afara suprafeței de pedeapsă.

Întrebat dacă centralul Vlad Baban a dictat corect lovitură de la 11 metri pentru FCSB în meciul cu Unirea Slobozia, Mihai Rotaru, acționarul Universității Craiova a transmis că, în opinia sa, faultul s-a produs în afara careului.

Totuși, conducătorul formației din Bănie a transmis că este mai îngrijorat mai degrabă din cauza evenimentelor petrecute în meciul din prima etapă a Superligii României dintre UTA Arad și Rapid, atunci când Sebastian Colțescu a anulat un gol după ce jocul se reluase.

E îngrijorător. Părerea mea, fără să intru în polemică, e că nu trebuia dat penalty acolo. Mă îngrijorează acest aspect, dar cel mai mult mă îngrijorează poziția CCA de la meciul Rapid – UTA Arad. Ok, a fost un fault acolo, înainte de gol. A fost un fault de joc, nu a fost un fault evident care să se vadă din avion, o fază rapidă. Ca și dovadă, jucătorul Rapidului nu a cerut fault acolo.

Mă îngrijorează, nu a fost penalty acolo, pentru că este în afara careului, ăsta este motivul. Eu n-am spus că nu a fost fault, eu spun doar că acțiunea este în afara careului. Nu vorbesc despre cărți făcute, ci de mult mai multă atenție pe început. Mă îngrijorează poziția CCA-ului. Ei au spus că a greșit Colțescu, dar că a fost în spiritul jocului.

Dacă o echipă înscrie dintr-un corner care nu a fost, se întoarce faza și spune că a fost în spiritul jocului? Nu merge! Dacă avem niște reguli care spun că nu se mai întoarce faza după fluierul arbitrului, îi aducem de la vestiar după 10-15 minute? Nu există în spiritul fotbalului, există reguli și respectarea sau nerespectarea lor. De asta este îngrijorător”, a spus Mihai Rotaru la Digi Sport.

Unirea Slobozia – FCSB 2-2

După o primă jumătate de ore cu ocazii la ambele porți, roș-albaștrii au deschis scorul în minutul 34, prin Mihai Lixandru, care l-a învins pe Rusu cu o lovitură de cap, după un corner executat perfect de Marius Ștefănescu.

Gazdele au restabilit egalitatea după doar două minute, tot în urma unui corner. Purece a centrat foarte bine, iar Ariel Lopez a înscris cu capul în poarta lui Târnovanu.

Scorul a devenit 2-1 în favoarea roș-albaștrilor, în minutul 55, după de Darius Olaru a transformat un penalty controversat. Vlad Baban a dictat lovitură de la 11 metri pentru FCSB după ce a văzut un fault fără minge al lui Marius Antoche asupra lui Darius Olaru în careu. Reluările au părut să arate faptul că în momentul în care Antoche îl lovește pe Darius Olaru, căpitanul campioanei României se afla în afara careului.

În minutul 89, Andrei Dorobanțu a stabilit scorul final, cu o execuție superbă de la marginea careului.