Mihai Rotaru acuză un plan diabolic la Sepsi - Craiova: "E revoltător și rușinos! Așa nu putem câștiga campionate"

Mihai Rotaru radu petrescu Sepsi OSK Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Duminica 11 August 2024, 22:44
Data actualizarii: Duminica 11 August 2024, 22:43

Mihai Rotaru, patronul Universității Craiova, a avut o reacție dură la adresa arbitrului Radu Petrescu după victoria contra lui Sepsi, scor 2-1.

Universitatea Craiova s-a impus cu 2-1 pe terenul lui Sepsi după o dublă a lui Alexandru Mitriță, în timp ce pentru covăsneni a marcat Gabriel Debeljuh. Oltenii au rămas în inferioritate numerică din minutul 90+6, când Alexandru Crețu a văzut al doilea cartonaș galben.

Mihai Rotaru, discurs dur la adresa lui Radu Petrescu după Sepsi - Universitatea Craiova 1-2

După meciul contra lui Sepsi, Mihai Rotaru a intervenit în direct la TV și a criticat în termeni duri două decizii ale arbitrului Radu Petrescu - un fault nesancționat cu cartonaș galben al lui Ninaj asupra lui Paradela și al doilea galben încasat de Crețu în prelungiri.

Rotaru susține că eliminarea dictată de Radu Petrescu a fost una premeditată, având în vedere că, la ultima fază, Universitatea Craiova a rămas și fără Crețu - eliminat - dar și fără Alexandru Mitriță, care ieșise în afara terenului pentru îngrijiri medicale.

Cu opt jucători de câmp, Sepsi a beneficiat de o lovitură liberă, însă covăsnenii nu au pus pericol la poarta lui Laurențiu Popescu.

"Ce a făcut Radu Petrescu este revoltător și rușinos. Ce a făcut Radu Petrescu? Ne-a lăsat în 8 oameni de câmp la ultima fază, scoțând unul dintre cei mai buni oameni la cap, Crețu, pe un fault care... ok, hai să trecem, să zicem că a fost fault, dar puneți în oglindă faza din minutul 5, Paradela cu Ninaj. Fault de galben grosolan al lui Ninaj și nu primește nimic. Era o oportunitate de ocazie pentru Paradela.

Crețu, fault la mijlocul terenului, fără intensitate, un fault normal de joc. Nu era o ocazie periculoasă. El, știind că Mitriță iese afară pentru că i se dădeau îngrijiri, ne lasă la ultima fază fără un om la cap și în 8 oameni.

Anul trecut am zis că doi arbitri nu vrem la Craiova - Radu Petrescu și Cojocaru. Nu de nebuni am zis așa ceva! Cu Radu Petrescu nu putem câștiga campionate la Craiova. Întotdeauna a făcut meciurile împotriva Craiovei. Să vedeți două galbene date pe degeaba lui Crețu la alt meci", a spus Mihai Rotaru, la Digisport.