Mihai Rotaru, impresionat de o echipă din Superligă: ”Lot bun. Nucă tare”

Mihai Rotaru Universitatea Cluj Universitatea Craiova Superliga Mihai Rotaru, patron Universitatea Craiova / Foto: PRO TV
Data publicarii: Luni 23 Septembrie 2024, 08:52
Data actualizarii: Luni 23 Septembrie 2024, 08:52

Meciul dintre Universitatea Cluj și Universitatea Craiova s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, în etapa a zecea din Superliga României.

Liderul-surpriză din acest început de sezon de Superligă, U Cluj a deschis scorul în minutul 39 prin Mamadou Thiam, care a punctat din pasa lui Dan Nistor, dar oltenii au restabilit egalitatea în minutul 67 prin japonezul Takuto Oshima, iar scorul final a fost 1-1.

La finalul partidei, Mihai Rotaru, finanțatorul celor de la Universitatea Craiova, s-a arătat impresionat de echipa pregătită de Ioan Ovidiu Sabău, lider detașat după zece etape, cu cinci puncte în fața locului doi.

Mihai Rotaru: ”U Cluj va fi o nucă tare”

Finanțatorul grupării oltene crede că U Cluj este ca și calificată în play-off, unde va încerca să se lupte pentru locurile fruntașe din campionat.

„Au doi atacanți valoroși, au un o linie de fund experimentată. Este echipa care merită să fie pe primul loc astăzi. Cred că în momentul ăsta, 90 la sută în play-off. Dacă sunt acolo pe prima poziție, se vor lupta la primele locuri.

Au un lot bun, dacă ne uităm și pe bancă au soluții. U Cluj va fi o nucă tare. Faptul că nu am pierdut, este un plus pentru noi pentru că rămânem în apropierea lor”, a spus Mihai Rotaru, la Digi Sport.

Universitatea Cluj este neînvinsă după primele zece etape și are 22 de puncte, la cinci distanță de următoarea clasată, Oțelul Galați, care are un meci în minus.

De asemenea, echipa lui Ioan Ovidiu Sabău se poate lăuda cu a doua cea mai bună defensivă din campionat, cu doar cinci goluri primite.

• În următoarea etapă, ardelenii se vor deplasa la Iași pentru meciul cu Politehnica.