Mihai Stoica și-a explicat reacția nervoasă la adresa lui Baba Alhassan: ”Mă enervează foarte tare!”

FCSB Mihai Stoica Poli Iasi Superliga Mihai Stoica, FCSB / Foto: Sport Pictures
Data publicarii: Duminica 18 August 2024, 23:34
Data actualizarii: Duminica 18 August 2024, 23:34

FCSB a pierdut cu scorul de 0-1 în fața celor de la Poli Iași în etapa a șasea din Superliga României.

Mihai Bordeianu a marcat singurul gol al partidei în minutul 27, după un șut deviat de Ionuț Panțîru. Roș-albaștrii au evoluat în zece jucători după eliminarea lui Darius Olaru din minutul 36, atunci când a văzut cartonașul roșu pentru o intervenție dură asupra lui Bordeianu.

Mihai Stoica: ”Mă enervează chestiile astea, mă enervează foarte tare!”

La finalul partidei, Baba Alhassan s-a arătat extrem de revoltat de maniera de arbitraj a lui Ionuț Coza, iar în imaginile surprinse de PRO TV, mijlocașul a mers la arbitrul de rezervă pentru a protesta. Mihai Stoica a încercat să îl calmeze pe Alhassan, însă acesta nu a ținut cont de sfaturile managerului general de la FCSB și a sprintat spre Ionuț Coza care i-a arătat cartonașul galben fotbalistului. După ce a văzut reacția lui Alhassan, Mihai Stoica a avut o criză de nervi și a țipat la fotbalist.

La 24 de ore după meci, oficialul campioanei României și-a explicat reacția.

Eu vreau să îi scutesc să ia cartonaşe, pentru că ei se duc să vorbească, să reproşeze ... le-am spus: ’Chiar nu înţelegeţi regulamentul?’. Nu ai voie să comentezi deciziile arbitrului. Meciul s-a terminat, ce mai vreţi? Îl întrebaţi pe al patrulea oficial, ce să vă spună al patrulea oficial, nu el dictează prelungirle. Prelungirele le dictează un arbitru.

Până la urmă, Baba s-a dus şi a comentat şi la Coza şi a luat şi un galben. Mă enervează chestiile astea, mă enervează foarte tare chestiile astea! Ce rezolvi? Se termină meciul, ce mai vrei? Să iei galbene şi roşii? Neubert s-a dus să ia la mişto jucătorii de acolo, roşu, poftim. Pentru ce? Are sens?

Nici mie nu mi-a convenit maniera de arbitraj, cel puţin în a doua parte a meciului. Deciziile majore sunt corecte, dar în partea a doua nu mi-a convenit. Aveam acţiuni în care era obligat să fluiere fault, nu dădea fault. Nu poţi da cinci minute la tragerile alea de timp. Să dai doar cinci minute şi după să nu se joace deloc”, a spus Mihai Stoica la Prima Sport.