Mircea Rednic și-a stabilit obiectivul după UTA - Petrolul 3-1! "Eu am încredere" + Problema de la Arad

Mircea Rednic și-a stabilit obiectivul după UTA - Petrolul 3-1! Eu am încredere + Problema de la Arad Superliga

UTA - Petrolul 3-1, în etapa a 12-a din Superliga.

UTA Arad a învins-o pe Petrolul Ploieşti cu scorul de 3-1 (2-0), vineri, pe teren propriu, în primul meci din din etapa a 12-a a Superligii de fotbal, deşi a jucat aproape o repriză în zece oameni.

Arădenii au rămas în zece după eliminarea nigerianului Jordan Kadiri (43), pentru lovirea unui adversar. Iniţial, Kadiri primise cartonaş galben, dar la sesizarea VAR-ului, arbitrul Horia Gabriel Mladinovici a arătat cartonaşul roşu.

Mircea Rednic, antrenor UTA: "Problema la Arad e că lumea nu are răbdare"

"V-am spus că echipa va juca din ce în ce mai bine, după pauza asta, mai ales. Problema la Arad e că lumea nu prea are răbdare. Eu am încredere în jucătorii care au venit aici. Toţi au venit cu acordul meu, chiar dacă nu au fost propuşi de mine.

I-am urmărit şi am spus că sunt jucători buni care pot aduce un plus. Astăzi a fost o victorie muncită, au dat dovadă de caracter, şi-au dorit această victorie. Asta s-a întâmplat într-un moment delicat, când galeria nu a venit la meci. Dar o să vină la meciurile următoare.

Trebuie să avem o continuitate în joc, în rezultate. Când ai rezultate toată lumea e fericită. În cele două jocuri din ultimele zile chiar am arătat ca o echipă. (redevine UTA o candidată la un loc de play-off?). Păi ăsta este obiectivul!”, a declarat Mircea Rednic după victoria cu 3-1 obţinută vineri, în etapa 12-a din Superligă, cu Petrolul Ploieşti.

Petrolul a încheiat o serie de nouă meciuri fără înfrângere, patru victorii şi cinci egaluri.

UTA e neînvinsă de patru etape, în care a obţinut două egaluri şi două victorii.

UTA Arad - FC Petrolul Ploieşti 3-1 (2-0), Arena ''Francisc Neuman" - Arad

Au marcat: Marian Huja (autogol, 32), Alexandru Câmpanu (38), Denis Hrezdac (57), respectiv Alexandru Tudorie (53).

Cartonaş roşu: Jordan Kadiri (UTA, 43).

Arbitru: Horia Gabriel Mladinovici (Bucureşti); arbitri asistenţi: Ferencz Tunyogi (Zalău), Cosmin Bojan (Târgu Mureş); al patrulea oficial: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare)