Neil Lennon a fost prezent la Dinamo - Petrolul! Ce a spus despre Cătălin Cîrjan, ex-Rapid

dinamo - petrolul Catalin Cirjan Neil Lennon Superliga Superliga Neil Lennon / Foto - Gabriel Chirea
Data publicarii: Luni 22 Iulie 2024, 09:44
Data actualizarii: Luni 22 Iulie 2024, 09:43

Dinamo a învins-o fără emoții pe Petrolul Ploiești cu 4-1, în a doua etapă a SuperLigii României, duminică seară, pe stadionul ”Arcul de Triumf”.

La meci a fost prezent și Neil Lennon, antrenorul Rapidului, care a ”spionat-o” pe Petrolul Ploiești, echipă pe care Rapid o va întâlni în a treia etapă a noului sezon pe ”Ilie Oană” luni, 29 iulie, ora 22:00.

La capătul celor 90 de minute, nord-irlandezul a vorbit cu reprezentanții mass-media și a mărturisit că și-a făcut deja o idee despre maniera în care evoluează formația dirijată de Mehmet Topal.

Mai mult, antrenorul giuleștenilor a spus câteva cuvinte și despre Cătălin Cîrjan, jucător legitimat în stagiunea precedentă la Rapid, care s-a transferat la începutul noului sezon la Rapid.

Neil Lennon a evidențiat că îl știa pe Cîrjan, că l-a văzut la Arsenal și că după nu a mai știut nimic despre el.

”Echipa a jucat foarte bine. Au început grozav meciul și adversarii au găsit cu greu soluții. Mi-am făcut deja câteva idei despre felul în care joacă cei de la Petrolul. Meciul va fi însă la ei acasă, va fi cu totul diferit.

Dinamo a jucat bine. Stadionul este foarte frumos. A fost o atmosferă pe cinste. Chiar au jucat bine. Am spus-o și ieri la conferința de presă. Toate echipele din campionatul României sunt puternice. Este mult entuziasm iar jucătorii intră cu voință pe teren.

Ceea ce sper eu să reușesc este să îmi pun amprenta. Nu am noutăți în ceea ce privește jucătorii care vor ajunge la echipă. M-au impresionat câțiva jucători în această seară. Îl țin minte pe Cîrjan. L-am văzut o dată (n.r. la Arsenal), apoi a dispărut”, a spus Neil Lennon.

Dinamo - Petrolul 4-1

Abdallah a deschis scorul în minutul 12. Cătălin Cîrjan a majorat diferența în minutul 41, iar Selmani a dus scorul la 3-0 în minutul 61. Țicu a redus din diferență în minutul 82, dar Politic a transformat un penalty în minutul 86 și a închis tabela de marcaj la 4-1.