"Nu-mi vorbiți mie de titlu". Sorin Cârțu pune tunurile pe olteni după al patrulea meci fără victorie

Universitatea Craiova Constantin Galca Sorin Cartu U Cluj Superliga Sorin Cârțu
Data publicarii: Luni 23 Septembrie 2024, 21:22
Data actualizarii: Luni 23 Septembrie 2024, 21:25

Meciul dintre Universitatea Cluj și Universitatea Craiova s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, în etapa a zecea din Superliga României.

Liderul-surpriză din acest început de sezon de Superligă, U Cluj a deschis scorul în minutul 39 prin Mamadou Thiam, care a punctat din pasa lui Dan Nistor, dar oltenii au restabilit egalitatea în minutul 67 prin japonezul Takuto Oshima, iar scorul final a fost 1-1.

Sorin Cârțu este de părere că Universitatea Craiova nu are echipă care să se lupte pentru titlul de campioană.

"Urmează meciuri grele, dar ştiau ce program au. Sunt 10 etape şi 16 puncte, nu mi se pare… E o medie de 1,6 puncte pe meci. Nu-mi vorbiţi mie de titlu la o medie de 1,6. N-ai cum să vorbeşti de titlu cu o medie de 1,6. Eu la modul ăsta fac întotdeauna socotelile.

Sigur că 10 etape înseamnă o treime din sistemul regular, dar vreau mai mult dacă ai acest obiectiv de a câştiga campionatul. Sigur că în momentul în care vin jucători, ai mai mult timp la dispoziţie, să vedem. Poate va fi şi inspiraţie mai multă. Poţi să recuperezi, dar să vedem cum jucăm cu handicap dacă noi jucăm prost când suntem cât de cât cu un avantaj sau la egalitate", a declarat fostul internațional, potrivit Fanatik.

Mihai Stoica: ”Păreau că au plecat din tun”

Mihai Stoica, managerul general de la FCSB, a dat verdictul despre rivala din Bănie și este de părere că echipa lui Costel Gâlcă depinde foarte mult de golgheterul Alexandru Mitriță (29 de ani).

„În patru etape a făcut două puncte, în continuare are probleme de lot. Screciu este un jucător extrem de important. Fundaş dreapta cred că au jucat cu vreo cinci până acum. Când ai probleme de lot normal că suferi, păreau că au plecat din tun, cred că depind foarte mult de Mitriţă”, a spus oficialul campioanei, la Prima Sport.