SPECIAL O vedetă care a dezamăgit, un antrenor mulțumit și doi remarcați. Trei idei după Hermannstadt - CFR 0-0

Hermannstadt - CFR CFR Cluj Hermannstadt Superliga
Data publicarii: Sambata 21 Septembrie 2024, 21:53
Data actualizarii: Sambata 21 Septembrie 2024, 21:53

Hermannstadt și CFR Cluj au remizat la Sibiu, 0-0, după un meci în care echipa lui Dan Petrescu a tras de 18 ori spre poarta adversă, și-a creat ocazii importante, dar o combinație între lipsa de inspirație a lui Louis Munteanu și ziua bună prinsă de portarul Muțiu a făcut ca fosta campioană să nu pună mâna pe cele trei puncte pe un teren pe care se câștigă foarte greu.

Iată, mai jos, cele mai importante concluzii ale celor 90 de minute în care gazdele și-au păstrat invincibilitatea pe teern propriu, iar oaspeții au adunat al doilea egal consecutiv după 2-2 cu FCSB.

Louis Munteanu, multe încercări și puține realizări

Venit după o dublă senzațională în poarta campioanei en-titre, internaționalul de tineret era așteptat să continue forma bună și și-a asumat și de această dată rolul de finalizator al multora dintre fazele ofensive ale echipei sale. A început cu o reluare slabă, apoi a fost prins în ofsaid la o pasă excelentă a lui Tachtsidis, apoi, în minutul 17, și-a creat prima ocazie: șut cu stângul de la 17 metri, dar prea slab pentru a-l încurca pe Muțiu.

Închis bine în multe momente de veteranii Stoica și Găman, a fost nevoit să se miște mult între cei doi stoperi adverși, iar în minutul 30 s-a conectat perfect cu Alin Fică, a rămas singur cu Muțiu, dar a ales un lob neinspirat. La fel de neinspirat a fost în minutul 55, când a șutat slab de la 14 metri după o pasă a lui Deac, pentru ca în minutul 69 să apară nemarcat la un corner al lui Fică și să reia modest, cu capul, pe lângă poartă. Ultima încercare a venit pe final de meci, un șut cu dreptul, pe jos, insuficient de bine plasat pentru a crea pericol.

Ținut pe teren tot meciul de Dan Petrescu, are totuși meritul de a fi în permanență cel mai activ și periculos om din atacul ardelenilor, însă plătește prețul pentru momentele în care dispare din joc și cele în care nu alege cele mai bune soluții la finalizare.

Măldărășanu a obținut ce și-a dorit

A fost clară din primul minut diferența de calitate ofensivă dintre cele două combatante, ba chiar CFR și-a sufocat adversarul în prima repriză, una în care Camara (min. 14) și Abeid (min. 41) au ratat două ocazii mari. Pentru că în minutul 30 statistica arăta 62 de procente în dreptul posesiei CFR-ului și 6-1 la șuturi la poartă, Măldărășanu a fost nevoit să calibreze la pauză și a făcut-o inspirat.

Conștient că trebuie să joace mai sus, fostul mijlocaș rapidist l-a înlocuit pe Deaconu cu Sergiu Buș, a trecut la un sistem cu doi atacanți și, grație unei poziționări mai bune și a unui nivel ceva mai ridicat al mijlocașilor centrali Ivanov și Murgia a reușit, în cele din urmă, să absoarbă presiunea venită dinspre adversar. Un punct muncit, câștigat, venit în special pentru că omul de pe banca tehnică a identificat la timp problemele și a făcut reparațiile necesare.

Abeid și Fică, remarcații meciului

La capitolul plusuri, Petrescu rămâne cu evoluțiile foarte bune avute de Alin Fică și Aly Abeid, primul cu un ritm foarte bun la mijlocul terenului, multă încredere provenită din faptul că e folosit des în ultima perioadă și un excelent executant al fazelor fixe de pe partea stângă. Din piciorul său a plecat marea ocazie a lui Munteanu, tot el a fost și cel care și-a asumat de multe ori construcția și a depus un efort considerabil la mijlocul terenului.

În cazul lui Abeid, folosit ca improvizație în partea dreaptă în locul lui Mogoș, surpriza vine din aportul ofensiv foarte bun pe care l-a avut. Internaționalul din Mauritania a alimentat deseori careul advers cu centrări, a avut incursiuni periculoase și s-a aflat în două rânduri foarte aproape de a deschide scorul.

A ratat prima oartă pentru că Murgia i-a respins șutul în ultimul moment, apoi, în minutul 60, a citit excelent o fază ofensivă la care au participat Tachtsidis și Munteanu, dar a finalizat incorect, cu stângul, din poziție optimă. Pe plan defensiv nu a avut emoții, l-a blocat fără probleme pe rapidul Ianis Stoica și a provocat schimbarea prematură a acestuia, demonstrând că poate emite oricând pretenții la un post de titular în apărarea lui Petrescu.