"O versiune foarte bună!" Reacția lui Ilie Dumitrescu după meciul Farul Constanța - FC Hermannstadt

Ilie Dumitrescu Farul Constanta FC Hermannstadt Superliga Ilie Dumitrescu
Data publicarii: Marti 20 August 2024, 00:20
Data actualizarii: Marti 20 August 2024, 00:21

Farul Constanţa s-a impus în fața echipei FC Hermannstadt cu scorul de 3-2 (1-0), luni seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a şasea a Superligii.

După meci, fostul internațional Ilie Dumitrescu a susținut că primele 15 minute ale celei de-a doua reprize au fost cele mai interesante ale meciului, cu un gol superb marcat de Murgia.

"Cred că au fost primele 15 minute super interesante în a doua jumătate a meciului. Execuție de gol de top, la Murgia, preluare și apoi șut din întoarcere.

După aia, o reacție foarte bună a Farului și chiar și-a mai creat niște faze după golul lui Grigoryan. După aia schimbă: îi scoate pe Iancu și Rivaldinho și intră Alibec și Doicaru.

Mi-a plăcut foarte mult și FC Hermannstadt în această seară. Este o echipă care nu cedează. O echipă care joacă, cu o echipă de mijloc foarte bună. Și a făcut-o pe Farul să sufere pe final, a ținut-o sub presine.

Dar rămân cu o versiune foarte bună a Farului Constanța în cele 15 minute din startul reprizei secunde", a spus Ilie Dumitrescu la Digisport.

Farul Constanța - FC Hermannstadt, 3-2

Gazdele au deschis scorul repede prin Rivaldinho (minutul 7), stabilind scorul pauzei, 1-0. În partea a doua, sibienii au restabilit egalitatea după doar trei minute, însă constănțenii au preluat conducerea încă o dată, prin Grigoryan, în minutul 52, iar Rivaldinho a făcut dubla cinci minute mai târziu. Iancu a redus din diferență în minutul 83 și a stabilit scorul final 3-2.

În urma acestui rezultat, Farul Constanța a urcat pe locul opt în clasament, cu șapte puncte, în timp ce FC Hermannstadt se află pe 14, cu cinci puncte.

Etapa următoare, Farul Constanța se va deplasa la Arad, pentru meciul cu UTA, programat luni, de la ora 22:00. De partea cealaltă, FC Hermannstadt va primi vizita campioanei FCSB, duminică, ora 22:00.