Opinii diferite despre cea mai controversată fază din Unirea Slobozia - FCSB: ”E clar!” / ”Fază grea!”

Unirea Slobozia FCSB Superliga Superliga
Data publicarii: Sambata 20 Iulie 2024, 10:35
Data actualizarii: Sambata 20 Iulie 2024, 10:36

Partida dintre Unirea Slobozia și FCSB s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, în a doua etapă din Superliga României.

Meciul a avut parte de o fază foarte controversată chiar în debutul reprizei secunde. În minutul 50, Darius Olaru a căzut în careu în urma unui duel cu Marius Antoche. Reluările au arătat, însă, că faza s-a petrecut în afara careului.

Ion Marin: ”Faultul este clar în afara careului!”

Ion Marin, selecționerul naționalei U18, consideră că FCSB nu ar fi trebuit să primească penalty. În opinia tehnicianului, faultul comis de Marius Antoche asupra lui Darius Olaru a fost în afara suprafeței de pedeapsă.

Faultul este clar în afara careului, atacul este în afara careului, jucătorul cade însă în careu, din inerție, din viteza pe care a avut-o, dar contactul nu este în careu.

În momentul în care îl lovește este în afara careului. Este în afara careului, clar. Piciorul stâng este în afara careului, dreptul nici nu a apucat să atingă gazonul în careu. În Anglia, dacă ar fi faza asta, nu se dă nimic”, a spus Ion Marin la Digi Sport.

Florin Bratu l-a contrazis însă pe Ion Marin. Fostul atacant al lui Dinamo este convins că Vlad Baban a luat decizia corectă atunci când a arătat spre punctul cu var.

Pentru mine, e cel puțin pe linie, oricum e fază grea. Pentru mine e penalty”, a răspuns Florin Bratu.

Unirea Slobozia – FCSB 2-2

După o primă jumătate de ore cu ocazii la ambele porți, roș-albaștrii au deschis scorul în minutul 34, prin Mihai Lixandru, care l-a învins pe Rusu cu o lovitură de cap, după un corner executat perfect de Marius Ștefănescu.

Gazdele au restabilit egalitatea după doar două minute, tot în urma unui corner. Purece a centrat foarte bine, iar Ariel Lopez a înscris cu capul în poarta lui Târnovanu.

Scorul a devenit 2-1 în favoarea roș-albaștrilor, în minutul 55, după de Darius Olaru a transformat un penalty controversat. Vlad Baban a dictat lovitură de la 11 metri pentru FCSB după ce a văzut un fault fără minge al lui Marius Antoche asupra lui Darius Olaru în careu. Reluările au părut să arate faptul că în momentul în care Antoche îl lovește pe Darius Olaru, căpitanul campioanei României se afla în afara careului.

În minutul 89, Andrei Dorobanțu a stabilit scorul final, cu o execuție superbă de la marginea careului.