Otelul Galati 2-0 Farul (Iorga '55, Ibeh '71)

Otelul Galati 2-0 Farul (Iorga 55, Ibeh 71) Superliga

Otelul lui Grigoras este pe val. A batut cu 2-0 pe Farul si si-a asigurat trei puncte extrem de importante, intr-un clasament ce se mentine extrem de strans.

Otelul a pornit tare si nu i-a lasat pe cei de la Farul sa se desfasoare. In minutul 5 Jelev a avut prima ocazie de gol, insa mingea sutata puternic de la 40 de metri, a lovit transversala portii lui Curca. Pena a trecut si el pe langa gol in minutul 35, cand a incercat sa-l lobeze pe portarul Farului. Scorul a fost descis dupa pauza de Iorga, care a rupt plasa cu un sut din interiorul careului. Ibeh a majorat avantajul in minutul 71, iar Galati a terminat in avantaj, scor 2-0.

Minutul 71 Ibeh majoreaza avantajul lui Otelul!
Minutul 55 Gol Iorga deschide scorul. Jucatorul Otelului puncteaza cu un sut la coltul lung, din interiorul careului, de pe partea dreapta, de la 12 metri.
Minutul 48 Castro suteaza de la 14 metri, din unghi, in plasa laterala
Minutul  35 Cea mai mare ocazie a partidei, pana acum. Jelev trimite o diagonala de peste 40 de metri, pana la Pena, care-l lobeaza pe Curca, iesit in intampinare, dar trimite prea usor si un fundas al Farului respinge balonul care se indrepta spre poarta goala
Minutul 29 Sutul lui Patrascu, de la 25 de metri, trece putin peste transversala lui Kolev
minutul 25 Lovitura libera de la 30 de metri. Bourceanu suteaza puternic, retine Curca
Minutul  16 O noua ocazie mare a Otelului. Elek scapa singur cu Curca, il dribleaza pe acesta, care e cazut la pamant, insa se complica prea mult si suteaza tot in portarul Farului, din 6 metri
Minutul  5 "Bomba" a lui Jelev de la 40 de metri, direct in transversala. Debut superb de meci la Galati
Minutul 2 Prima ocazie apartine oaspetilor, Gerlem scapa singur cu Kolev, incearca un lob, dar se intinde si respinge portarul Otelului

Otelul Galati: Kolev, S. Ilie, Jelev, Sarghi, Ripa, Elek, Alexandru Avram, Bourceanu, Ibeh, L. Iorga, Pena

Farul: G. Curca, Matel, Pahor, Rastovac, Mendy, Bacila, Fl. Patrascu, Teekloh, Gerlem, C. Voiculet, Chico