Rapid 3-1 Brasov (Spadacio '20, Grigorie '53, Grigore '90 / Sburlea '86)

Rapid 3-1 Brasov (Spadacio 20, Grigorie 53, Grigore 90 / Sburlea 86) Superliga

Razvan Lucescu si Dani Coman s-au intors in Giulesti, dar au pierdut urat in fata unui Rapid dornic de razbunare dupa umilinta din Cupa.

Golurile au fost marcate de J. Spadacio '20, St. Grigorie '53 si Grigore '90, pentru Rapid, in timp ce pentru FC Brasov a inscris Sburlea '87.

Spadacio a deschis scorul pentru Rapid, dupa ce l-a invins pe portarul Dani Coman cu un sut din lovitura libera de la 23 de metri.

In minutul 53, J.P. Andrade l-a lansat in adancime pe Grigorie, rapidistul a preluat si l-a lobat pe portarul Dani Coman de la 16 metri, ridicand scorul la 2-0 pentru Rapid.
J.P. Andrade a inscris din nou pentru Rapid, in minutul 63, dar arbitrul Mugurel Draganescu a anulat golul pentru o presupusa pozitie de ofsaid.

FC Brasov a redus din diferenta in minutul 87, cand Rui Duarte a centrat de pe partea dreapta si Sburlea a reluat balonul cu capul in plasa de la 5 metri.

Rapid a marcat din nou in minutul 90, prin Nicolae Grigore, care a primit o pasa la marginea careului de 16 metri, a preluat, l-a driblat pe portarul Coman si a inscris in poarta goala.

Rapid: 1. Marinescu - 24. Maftei (3. Fernandes '46), 23. M. Constantin, 4. J.P. Andrade, 5. Mardare - 20. Grigorie, 15. Lazar (19. Grigore '83), 30. Spadacio, 22. E. Dica (16. Ivelja '90+1) - 87. Pitbull, 21. Djalovici. Antrenor: Marian Rada.
FC Brasov: 1. Coman - 2. Rui Duarte, 4. Abrudan, 23. N. Constantin, 3. Ezequias (25. Senin '21)- 14. Roman, 27. Maldarasanu, 10. Ilyes, 7.C.Munteanu (6. Adriano '70) - 9. Hadnagy (21. Sburlea '51), 17 Dedu. Antrenor: Razvan Lucescu.
Cartonase galbene: Mardare '7, Lazar '47 / Dedu '3
Arbitri: Mugurel Draganescu - Mircea Toderici, Ovidiu Maier - Lucian Rusandu
Observatori: Marius Cheregi, Pavel Peniu.

Fanii giulesteni au afisat urmatoarele bannere: "Indiferent de tricourile purtate/inima voastra pentru rapid bate"; "Razvan, iti multumim!"

Galeria rapidului l-a aplaudat si a scandat numele lui Dani Coman, iar fostul portar i-a salutat pe suporteri ca in perioada in care evolua la formatia giulesteana. De asemenea, tehnicianul brasovenilor, Razvan Lucescu a fost aplaudat de fanii rapidisti.

La meci au asistat aproximativ 2500 de spectatori.