ANALIZĂ Petrescu poate zâmbi, dar are și motive de îngrijorare. Trei idei după CFR - Dinamo 3-2

Petrescu poate zâmbi, dar are și motive de îngrijorare. Trei idei după CFR - Dinamo 3-2 Superliga
CFR a câștigat greu meciul cu Dinamo, scor 3-2, fiind nevoită să revină de la 0-2 pe tabelă în minutul 34.

Golul decisiv a venit de la Tachtsidis în minutele de prelungiri, echipa lui Dan Petrescu fiind, alături de Sepsi, singurele formații din play-off-ul sezonului trecut care au învins în prima etapă a noii stagiuni.

Cu ce rămânem după cele 90 de minute contrastante din Gruia?

• Petrescu Poate Zambi Dar Are Si Motive De Ingrijorare Trei Idei Dupa Cfr Dinamo 3 2

Petrescu are de ce să fie supărat

Transferurile de răsunet nu au venit la Dinamo, așa că Zeliko Kopic a mers în Gruia cu o formulă de start apropiată de cea cu care s-a salvat miraculos de la retrogradare, cu Abdallah, Selmani și Politic în atac și cu nou-venitul Cîrjan în rolul de playmaker. O așezare curajoasă a croatului căruia Dan Petrescu i-a răspuns aproape în oglindă, cu un 4-3-3 în care Deac și Kamara au evoluat pe benzi, iar Peter Michael a jucat în centrul liniei de atac.

Pe o căldură copleșitoare, oaspeții au arătat tonus superior în primele minute, Abdallah a cerut un penalty după un duel cu Camora, apoi a ieșit la rampă talentatul Cătălin Cîrjan. Dacă în sezonul precedent a dezamăgit crunt la Rapid, ex-jucătorul lui Arseal a avut nevoie de doar 14 minute pentru a-și arăta calitățile tehnice. A primit o minge de la Abdallah, l-a ridiculizat cu puțin noroc pe Kresic, apoi l-a lobat elegant pe Sava pentru 1-0.

Aproape anesteziată, echipa clujeană nu a avut niciun fel de reacție, iar o a doua greșeală defennsivă i-a fost fatală în minutul 34. A fost rândul lui Camora să negocieze eronnat o centrare a lui Politic din stânga, iar Abdallah a făcut 2-0 din apropiere. Nervi mulți și gesturi largi ale lui Petrescu, SuperDan neavând multe meciuri în care să încaseze două goluri într-o repriză pe teren propriu.

Luminile și umbrele lui Bîrligea

Deac (37) a ratat șansa de a-i readuce pe feroviari în joc, dar fosta campioană a găsit, până la pauză, drumul spre gol. A fost nevoie de o greșeală a lui Politic într-un duel cu Artean n propriul careu, apoi veteranul Deac a executat perfect penalty-ul primit logic și la pauză s-a intrat cu un 1-2 corect la cum au stat ostilitățile.

Logic, Petrescu a mutat încă de la pauză, iar "europeanul" Bîrligea a fost cel care a schimbat fața ofensivă a echipei. Internaționalul român a avut nevoie de șapte minute pe teren pentru a crea un gol de la zero - driblinguri pe lângă Homawoo și Boateng și șut cu stângul pentru 2-2!

Apoi a intnrat în rolul negativ, semnând două ratări cum rar se văd în fotbalul profesionist. Servit de Tachtsidis în minutul 53, Bîrligea a reluat pe lângă poartă din poziție ideală, apoi a uluit asistența în minutul 64. Atunci, Kamara, excelent în cursa sa din banda stângă, l-a lăsat singur cu poarta goală,  dar Bîrligea a reluat total defectuos, cu dreptul, mult pe lângă poartă.

Calitatea individuală salvează trei puncte!

În timp ce CFR-ul și-a ridicat vizibil nivelul jocului, Dinamo a părut că un se mai descurcă din punct de vedere fizic, a trecut rar în jumătatea adversă și a dat senzația că e mulțumită cu un punct. În paralel, construcția gazdelor a fost una lentă, mingile au ajuns greu în careul de 16 metri al lui Golubovic, iar Kopic părea, la un moment dat, că va începe campionatul cu un rezultat de egalitate pe terenul unei pretendente la titlu.

Însă deznodământul a fost schimbat târziu, în al treilea minut de prelungiri, când calitatea individuală superioară a jucătorilor lui SuperDan i-au adus acestuia trei puncte necesare la start de stagiune. Bîrligea a croșetat din nou printre fundașii adverși, i-a așezat perfect mingea lui Tachtsidis și grecul a decis partida cu o execuție frumoasă, cu stângul de pe linia de 16 metri, la care Golubovic a rămas spectator. 3-2 și zâmbetul a revenit pe fața unui Dan Petrescu consumat!

Fără să strălucească, CFR face ce nu au făcut rivalele FCSB, Rapid și Univ. Craiova și câștigă primul meci al sezonului, luând doza de moral înainte de deplasarea în Giulești. Pentru Dinamo rămân primele 45 de minute, unele foarte bune, dar și semnele de întrebare din repriza a doua.