Petrolul Ploiești - Farul Constanța 1-1 | Remiză "de foc" pe "Ilie Oană"!

Gheorghe Hagi Farul Constanta Petrolul Ploiesti Superliga Superliga
Data publicarii: Sambata 14 Septembrie 2024, 23:35
Data actualizarii: Sambata 14 Septembrie 2024, 23:35

Meciul dintre Petrolul Ploiești și Farul Constanța contează pentru etapa a noua din Superligă.

Petrolul Ploiești - Farul Constanța 1-1

Final de meci!

Meciul este prelungit cu nouă minute.

Mintuul 82: GOOOL Petrolul! În urma unei lovituri libere, mingea l-a găsit pe Gicu Grozav la bara a doua. Veteranul a trebuit doar să o împingă în poartă!

Minutul 72: Denis Alibec l-a găsit excelent pe Grigoryan în careu. Fotbalistul de origine armeană a șutat slab și a reușit să rateze poarta, din doar câțiva metri.

Minutul 60: GOOOL Farul! Denis Alibec deschide scorul, după ce a primit o pasă lungă din defensivă. Căpitanul și-a luat faza "în mâini", a driblat, a intrat în careu și nu a avut milă de portarul Zima.

Minutul 53: Denis Alibec l-a servit perfect pe Grigoryan. Armeanul putea să îi paseze căpitanului, dar a ales să plece singur. Până la urmă, a cedat posesia echipei prahovene.

S-a reluat jocul pe "Ilie Oană"!

Final de primă repriză!

După analiza VAR, golul a fost anulat.

Minutul 33: GOOL Petrolul! Rădulescu primește mingea la marginea careului și trimite un șut precis, din prima, la colțul scurt! Gazdele sunt în avantaj.

Minutul 18: Carusel de ocazii! Ricardinho a trimis cu capul din corner, dar portarul a fost pe poziții și a respins. Imediat după, Farul a pornit pe contra-atac, mingea a ajuns la Grigoryan, care a trimis tot cu capul, iar Zima a menținut buturile curate.

Minutul 8: Bălașa trimite o pasă precisă în fața porții, unde îl găsește pe Tudorie. Acesta încearcă un călcâi de toată frumusețea, care ajunge în brațele portarului.

Minutul 1: Start de meci!

Echipele de start

Petrolul Ploiești: Zima – Veiga, Papp, Huja, Dumitriu – T. Keita – Rădulescu, Fabricio, Jyry, Grozav – Tudorie

Rezerve: Eșanu, Stănică, Mateiu, M. Bratu, JahicTolea, Akosah, Boțogan, D. Ilie, D. Radu, Hanca, R. Bucur

Antrenor: Mehmet Topal

Farul Constanța: Buzbuchi – Sîrbu, Bălașa, Gustavo Marins, C. Ganea – Radaslavescu, Dican, Vînă – G. Iancu, Alibec, Grigoryan

Rezerve: Ducan, Cercel, Dănuleasa, Buta, Nedelcu, Casap, N. Popescu, A. Ciobanu, Doicaru, A. Stoian, Rivaldinho

Antrenor: Gică Hagi

Petrolul Ploiești - Farul Constanța, partidă din runda cu numărul 9 a Superligii, este LIVE TEXT pe Sport.ro de la ora 21:30.

Petrolul primește greu gol în acest campionat

Trei victorii, patru remize şi doar o înfrângere au înregistrat prahovenii în primele opt runde, gruparea ploieşteană fiind şi echipa cu cele mai multe meciuri fără gol încasat - 6.

De partea cealaltă, palmaresul dobrogenilor din campionatul în curs cuprinde două succese, două rezultate de egalitate şi patru partide pierdute.

De la revenirea ,,lupilor galbeni" pe prima scenă din 2022, cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de patru ori, de trei ori au câştigat constănţenii, iar o partidă s-a terminat cu victoria gazdelor din această rundă.

Cea mai recentă dispută directă din SuperLigă a avut loc pe 10 decembrie 2023, Farul - Petrolul 3-1, goluri marcate de Constantin Budescu, Louis Munteanu, Ionuţ Larie, respectiv Paul Papp.

Antrenorul Gheorghe Hagi a mai întâlnit gruparea prahoveană în campionat de şapte ori, şase dintre partide fiind câştigate, singurul insucces înregistrându-se pe 6 august 2023, Petrolul - Farul 3-2.

Ce medie de vârstă are acum Farul lui Gică Hagi

Mediile de vârstă

Petrolul - 25 de ani şi o lună.

Farul Constanţa - 24 ani şi nouă luni.

23 de jucători au utilizat ploieştenii în acest sezon, dintre care Lukas Zima, Paul Papp şi Marian Huja au bifat toate minutele.

Tot pe 23 de jucători s-au bazat şi dobrogenii, şase dintre ei începând fiecare meci din postura de titulari. (Info: LPF)