Petrolul Ploiești - Gloria Buzău 0-0! "Lupii galbeni" încheie la egalitate un meci noroios

Petrolul Ploiesti Andrei Prepelita Constantin Budescu Gloria Buzau Mehmet Topal Superliga
Data publicarii: Luni 15 Iulie 2024, 23:35
Data actualizarii: Luni 15 Iulie 2024, 23:40

Gloria Buzău a încheiat la egalitate luni seara, în deplasare, scor 0-0, cu formaţia Petrolul Ploieşti, în ultimul meci din prima etapă a campionatului primei ligi.

Petrolul Ploiești - Gloria Buzău 0-0

Buzoienii au început meciul cu ocazia lui Ricardo Matos, din minutul 11, iar în minutul 34 Cristian Dumitru l-a încercat şi el pe Zima, dar fără probleme pentru portarul ploieştenilor. Răspunsul gazdelor a venit prin şutul lui Mario Bratu, din minutul 45, respins de Greab.

Petrolul a avut un gol anulat, în minutul 52, la Berisha, pentru ofsaid, pentru ca arbitrul Istvan Kovacs să acorde un penalti gazdelor în minutul 57, după ce Călin l-a călcat pe Berisha în careu. A executat Grozav, care a trimis pe lângă poartă, irosind astfel cea mai mare ocazie ploieşteană din acest meci. Oaspeţii s-au apărat exact şi au reuşit să menţină tabela intactă, iar partida dintre Petrolul şi Gloria Buzău s-a încheiat fără gol marcat, 0-0.

FINAL

Min. 85: Ocazie pentru Petrolul Ploiești! După o centrare de pe flancul stâng, Mihnea Rădulescu a sărit pentru a lovi mingea cu capul, însă sare pe sub balon și se prăbușește pe gazon. Gazdele cer penalty, însă arbitrul nu dă nimic.

Min. 58: Penalty ratat de Petrolul Ploiești! Gicu Grozav execută slab o lovitură de la 11 metri acordată de centralul partidei pentru un fault stupid al lui Tudor Călin asupra lui Albin Berisha.

Min. 46: Start în repriza secundă!

PAUZĂ

Min. 45: Ocazie pentru Petrolul Ploiești! Bratu șutează în forță din marginea careului de 16 metri, însă portarul Buzăului respinge în corner.

Min. 34: Ocazie pentru Gloria Buzău! Dumitru primește în colțul careului de 16 metri, apoi centrează în forță, pentru Tescan, însă acesta nu ajunge la minge.

Min. 11: Ocazie mare pentru FC Buzău! Sălceanu avansează în flancul stâng, apoi centrează în zona punctului cu var de unde Matos reia spre poartă, însă portarul Zima intervine salvator.

Min. 1: A început partida!

Petrolul Ploiești - Gloria Buzău, echipele de start

Petrolul Ploiești: Zima - Țicu, Huja, Papp, Hanca - Ișfan, Seto, Dumitriu - Grozav, Berisha, Bratu; Rezerve: Eșanu, Jercalău, Garutti, Tolea, Rădulescu, D. Paraschiv, R. Bucur, Jyry, D. Ilie, Boțogan; Antrenor: Mehmet Topal.

Gloria Buzău: Greab - Scheda, Turda, Dobrosavlevici, Sălceanu - Prejmereanu, T. Călin, Budescu - Tescan, C. Dumitru, Matos; Rezerve: Railean, Hereboiu, C. Traore, Mihaiu, Gladun, Dandea, Canadija, D. Benzar, Akhmatov, S. Pîrvulescu; Antrenor: Andrei Prepeliță

Petrolul Ploiești - Gloria Buzău, LIVE TEXT de la 21:30 pe Sport.ro, meci din prima etapă a Superligii, consemnează debutul pe banca tehnică a gazdelor a lui Mehmet Topal, fostul internațional turc numit principal în această vară.

Petrolul Ploiești, palmares modest acasă în ultimul sezon

Prahovenii au încheiat sezonul precedent fără a avea mari emoţii privind salvarea de la retrogradare şi pornesc în noua stagiune cu gândul la o clasare cât mai sus, prin care să se ridice la nivelul minunaţilor suporteri ploieşteni, care au fost mereu lângă echipă.

Şapte victorii, şapte remize şi şase înfrângeri este palmaresul înregistrat de Petrolul pe teren propriu în ediţia 2023-2024 a SuperLigii.

Gloria Buzău revine în prima ligă după 15 ani

De partea cealaltă, după o pauză de 15 ani, Buzăul are din nou reprezentantă în principala competiţie internă, Gloria reuşind promovarea directă.

Un merit deosebit l-a avut tânărul tehnician Andrei Prepeliţă (38 de ani), cel care, după performanţele extraordinare izbutite pe prima scenă cu FC Argeş, echipă preluată de pe ultimul loc (ediţia 2020-2021) şi pe care a dus-o în play-off-ul stagiunii 2021-2022, îşi trece în palmares o nouă realizare.

Constantin Budescu, noul jucător al Buzăului

În această pauză competiţională, ambele formaţii au fost active pe piaţa transferurilor, printre numele importante achiziţionate aflându-se Alexandru Mateiu de către Petrolul (363 jocuri în SuperLigă, 16 goluri, 11 pase decisive), respectiv Constantin Budescu de către buzoieni (272 jocuri în campionat, 85 goluri, 80 pase decisie).

Pe banca prahovenilor va debuta Mehmet Topal (38 de ani), unul dintre cei mai importanţi jucători din istoria primei reprezentative a Turciei, pentru care a strâns 81 de selecţii.