Petrolul Ploiești - Oțelul Galați 0-0. Trupa lui Dorinel Munteanu rămâne neînvinsă în noul sezon

Otelul Galati Dorinel Munteanu Petrolul Ploiesti Superliga Superliga
Data publicarii: Vineri 23 August 2024, 20:54
Data actualizarii: Vineri 23 August 2024, 20:57

Meciul dintre Petrolul Ploiești și Oțelul Galați, din runda cu numărul 7, s-a încheiat cu scorul de 0-0.

• Petrolul Ploiești - Oțelul Galați s-a încheiat la egalitate, 0-0, fără prea mari ocazii de gol.

Petrolul - Oțelul 0-0

Minutul 90+6: FINAL de meci pe ”Ilie Oană”!

Minutul 88: Ocazie mare pentru Petrolul! Alexandru Tudorie intră în careu și își încearcă norocul cu un șut pe jos, dar trimite puțin pe lângă bara porții lui Popescu.

Minutul 51: Ocazie pentru Oțelul! Huja a deviat un șut expediat de Maciel, dar Zima a intervenit și a reținut fără prea mari probleme.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+1: PAUZĂ!

Minutul 43: Petrolul forțează deschiderea scorului înainte de pauză! Sergiu Hanca încearcă să centreze din lovitură liberă în careu, dar mingea este respinsă de defensiva lui Dorinel Munteanu și tabela rămâne nemodificată.

Minutul 31: Șansă bună pentru Petrolul! Maftei își încearcă norocul cu un șut din afara careului, dar trimite mult peste poarta lui Popescu.

Minutul 16: Ocazie pentru Oțelul! Cisotti încearcă un șut cu piciorul stâng, mingea este deviată, iar Zima reușește să rețină fără prea mari probleme.

Minutul 1: Fluier de start pe ”Ilie Oană”!

• Petrolul: Zima - Veiga, Papp, Huja, Dumitriu - Keita, Jyry - Radu, Hanca, Grozav - Tudorie
  • Rezerve: Eșanu, Bălbărău, Stănică, Mateiu, Bratu, Bucur, Țolea, Fabricio, Botogan, Rădulescu, Akosah, Ilie
  • Oțelul Galați: Popescu - Maftei, Cisse, Stevanovic, Tomasevic - Lameira, Zivulic, Cisotti - Maciel, Juric, Duric
  • Rezerve: Kovalov, Pop. Neagu, Teles, Zhelev, Tănasă, Adăscăliței, Rus, Chira, Andronache, Bogaciuc, M. Cojocaru

Oaspeții, antrenați de Dorinel Munteanu, sunt invincibili în acest sezon și ocupă locul 3 în clasament, dar au o partidă mai puțin disputată.

O singură înfrângere au suferit prahovenii în ultimele şase meciuri disputate în campionat pe teren propriu, în rest au două victorii şi trei remize.

Două succese (3-2 cu FC Botoşani, 2-0 cu FCSB) şi un rezultat de egalitate (1-1 cu UTA) au înregistrat gălăţenii în ediţia curentă din postura de vizitatori.

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 39 de ori, de 16 ori s-au impus prahovenii, de 13 ori au câştigat gălăţenii, iar alte 10 partide s-au terminat la egalitate.

Palmares cu Petrolul gazdă: 20 de jocuri - 12 victorii Petrolul - 4 remize - 4 succese Oţelul.

O istorie de aproape patru decenii

Primul meci a avut loc pe 24 august 1986, 0-0 la Ploieşti, partida consemnând întâia remiză bifată de gălăţeni în SuperLigă. Pe băncile celor două formaţii s-au aflat Mircea Dridea, respectiv Constantin Rădulescu.

Prima victorie din contul moldovenilor a venit pe 27 septembrie 1987, 2-1 la Ploieşti, golul victoriei fiind marcat de Tudorel Chivu în minutul 89.

Prahovenii vor simţi gustul succesului abia în cel de-al 5-lea joc direct din campionat, pe 8 decembrie 1991, 1-0 acasă, marcator Costel Lazăr.

Cea mai mare diferenţă de scor s-a înregistrat pe 26 martie 1994, 4-0 la Galaţi pentru „oţelari", Trupa de la malul Dunării era antrenată de Aurel Ţicleanu, în timp ce „lupii galbeni" îl aveau la conducerea tehnică pe Ion Marin.

Ultima victorie a Oțelului la Petrolul acasă datează tocmai din 2003

Cele mai multe goluri s-au marcat pe 5 decembrie 1999, Oţelul - Petrolul 3-2.

Ultimul succes bifat de gălăţeni în Superligă din postura de vizitatori: 20 septembrie 2003, Petrolul - Oţelul 0-1.

Cea mai recentă dispută directă din campionat: 5 mai 2024, Petrolul - Oţelul 2-1, goluri marcate de Gheorghe Grozav, Albin Berisha, respectiv Frederic Maciel.