Petrolul Ploiești - U Cluj Ioan Ovidiu Sabau Mehmet Topal Superliga Romaniei Superliga
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Luni 12 August 2024, 21:00
Data actualizarii: Luni 12 August 2024, 21:02

Spectacolul continuă în Superliga României cu un meci de tradiție, Petrolul Ploiești - U Cluj.

Petrolul Ploiești - U Cluj 0-0

Final de meci!

Minutul 90+6: Petrolul a fost aproape de gol! Huja a trimis cu capul, dar portarul Germonas a eliminat pericolul printr-un reflex genial.

• Mehmet Topal, antrenor Petrolul / Foto: Imago Images

Minutul 66: Ovidiu Bic a văzut cartonașul galben.

Minutul 59: Hanca și Tudorie părăsesc terenul! Nana Akosah-Bempah și Fabricio Baiano, intră în locul lor.

Minutul 50: Ardelenii au preluat controlul jocului. Elevii lui Sabău par mai activi, în timp ce ploieștenii se bazează pe un joc foarte defensiv.

A început repriza secundă!

Minutul 45+4: Final de primă repriză! Cele două formații se vor duce la vestiare fără niciun gol înscris.

Minutul 27: Ce paradă! Mamadou Thiam a trimis în forță, dar portarul Zima a fost pe poziție și a respins.

Minutul 16: Denis Radu, ce execuție! Tânărul a fost servit în careul clujenilor și a șutat în forță! Goalkeeper-ul ardelean a fost pe poziție și a respins balonul în corner.

Minutul 10: Ce greșeală din partea lui Chipciu! Veteranul a încercat să trimită o pasă înapoi, însă a reușit să facă un cadou pentru clujeni. Grozav a interceptat mingea, dar nu a reușit să înscrie.

Minutul 2: Gazdele au avut prima ocazie! Dumitriu a șuat, însă departe de buturile apărate de portarul Germonas.

Minutul 1: Start de partidă!

Echipele de start

Petrolul: Zima - Ricardinho, Papp, Huja, L. Dumitriu - Jyry, Keita - D. Radu, Hanca, Grozav - Tudorie

Rezerve: Bălbărău, Eșanu, Stănică, Mateiu, Bratu, Rădulescu, Tolea, Boțogan, D. Ilie, Fabricio Santos, Bempah

Antrenor: Mehmet Topal

U Cluj: Gertmonas - Boboc, Masoero, I. Cristea, Chipciu - Ov. Popescu, Bic - Rață, Nistor - Thiam, Blănuță

Rezerve: Gorcea, Oancea, B. Mitrea, G. Simion, Codrea, Silaghi, Moraru, Briz, Tchassem, Bettaieb

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Petrolul Petrolul - Universitatea Cluj, azi de la 19:00

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 78 de ori, de 41 de ori s-au impus prahovenii, de 22 de ori au câştigat ardelenii, iar alte 15 partide s-au terminat la egalitate.

Petrolul - U Cluj, de la 19:00

Palmares cu Petrolul gazdă: 39 jocuri - 28 victorii Petrolul - 10 remize - un succes U Cluj.

Prima confruntare a avut loc în urmă cu aproape de 72 de ani, pe 26 octombrie 1952, Flacăra - Ştiinţa 2-2 (antrenori Ilie Oană, respectiv Ştefan Kovacs). În returul ediţiei respective, 1952-1952, clujenii s-au impus cu 3-2. Abia peste 3 ani, pe 20 noiembrie 1955, ploieştenii aveau să reuşească primul lor succes în faţa ardelenilor, Flacăra - Ştiinţa 4-1, scrie site-ul LPF.

Cea mai mare diferenţă de scor pe prima scenă a fost de cinci goluri şi s-a înregistrat de două ori în favoarea clujenilor: 21 mai 1961, Ştiinţa Cluj - Petrolul 6-1 şi 10 iulie 1966, U Cluj - Petrolul 5-0.

Unicul succes bifat de ardeleni din postura de vizitatori: 16 aprilie 2023, Petrolul - Universitatea Cluj 0-2.

Cea mai recentă dispută directă din Superligă: 13 aprilie 2024, Universitatea Cluj - Petrolul 1-2, goluri marcate de A. Roguljic, respectiv C. Irobiso şi T. Jyry.

Mediile de vârstă

Petrolul Ploieşti - 24 ani şi patru luni.

Universitatea Cluj - 25 ani şi opt luni.

21 de jucători a utilizat Petrolul în primele patru etape, dintre care şase sunt autohtoni eligibili U 21.

U Cluj s-a bazat pe 19 fotbalişti, opt dintre ei având peste 150 de meciuri jucate în SuperLigă.