Pică transferul lui Joyskim Dawa în Premier League după ”masacrul” cu Rangers? Ce spune presa din Africa Superliga

În ultima perioadă, tot mai multe publicații din Anglia au vorbit despre interesul a mai multor echipe din Premier League pentru Joyskim Dawa, fundașul central al celor de FCSB.

Leeds United, Leicester, Everton sau Fulham și-au manifestat dorința de a-l transfera pe stoperul camerunez, iar cei de la Fulham ar fi început deja tratativele, așa cum a dezvăluit chiar Florin Vulturar, agentul de casă al lui Gigi Becali.

”Seară de coșmar pentru Dawa!” Pică transferul în Premier League

Cu siguranță, interesul cluburilor din Premier League, unul dintre cele mai puternice campionate ale lumii, pentru Joyskim Dawa a apărut ca urmare a unor evoluții foarte bune ale fundașului în meciurile europene, de la preliminariile pentru Champions League, atunci când roș-albaștrii s-au duelat cu formații precum Virtus, Maccabi Tel Aviv și Sparta Praga, dar și duelul cu LASK Linz din play-off-ul Europa League și primele două meciuri din faza principală a competiției, cu FK RFS (scor 4-1) și PAOK Salonic (scor 1-0).

Totuși, meciul cu Rangers, în care roș-albaștrii au suferit o înfrângere umilitoare pe Ibrox Park, scor 0-4, îi poate face doar un deserviciu fundașului de la FCSB, care a purtat și banderola de căpitan și care spera să prindă transferul carierei în perioada de mercato din iarnă. Chiar dacă Gigi Becali a aliniat ”echipa a doua”, în centrul defensivei au rămas ”stâlpii” Joyskim Dawa și Siyabonga Ngezana.

Cu siguranță, dacă veștile venite din Anglia sunt adevărate, iar Joyskim Dawa dorit cu adevărat la echipe din Premier League, toți ochii scouterilor au fost ațintiți la partida de pe Ibrox Park, unde roș-albaștrii nu au existat, iar jucătorii scoțienilor s-au distrat și au făcut scorul serii din Europa League.

Tom Lawrence a deschis scorul în minutul 10, iar Vaclav Cerny a dublat avantajul lui Rangers în minutul 31. Cehul a făcut dubla în minutul 55, iar scorul final a fost stabilit în minutul 71 de Hamza Igmane.

Rămâne de văzut dacă, în urma acestui rezultat, Joyskim Dawa va continua să se afle pe lista echipelor din Premier League sau dacă deciziile lui Gigi Becali îl vor împiedica pe camerunez să ajungă la cel mai înalt nivel.

Un lucru este cert, presa din Africa spune că pentru Joyskim Dawa ”a fost o seară de coșmar”. Sofa Score a notat prestația fundașului camerunez cu 6.6.

Ce a spus Florin Vulturar despre un eventual transfer al lui Joyskim Dawa în Premier League

Sunt ceva discuții, dar nu pot să spun echipa. Da, e o echipă din Anglia, dar nu pot să vă dau numele. E din Premier League.

Doar pentru iarnă se pot face transferuri. În momentul de față sunt discuții pentru un eventual transfer în iarnă. Momentan nu vreau să-l implicăm foarte tare pe jucător”, a spus Florin Vulturar, conform iamsport.ro.