Data publicarii: Luni 12 August 2024, 23:52
Data actualizarii: Marti 13 August 2024, 00:02

Meciul de la Iași se joacă în cadrul etapei a cincea din Superligă.

Poli Iași - Dinamo 2-2

Minutul 90+5: Final de meci!

Minutul 79: Selmani intră în careu și rage la colțul scurt! Fernandez a avut reflexele la el și a respins cu piciorul.

Minutul 77: Homawoo vede cartonașul galben.

Minutul 66: Kameri i-a "furat" mingea lui Cristi Costin și l-a pus la încercare pe Golubovic cu un șut în forță, de la distanță.

Minutul 57: GOOOL Dinamo! Todor Todoroski și-a băgat singur mingea în poartă! Cât ghinion pentru fundașul moldovenilor.

Minutul 51: Ahmed Bani a trimis în forță de la distanță, dar mingea a trecut puțin pe lângă poarta apărată de Fernandez.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză.

Minutul 45+4: GOOOL Poli Iași! Nicolas Samayoa înscrie și își spală păcatele, după ce a provocat penalty-ul în minutul doi.

Minutul 34: Poli Iași a solicitat un penalty! Kamberi, care scăpase singur spre poartă, a fost împins de Homawoo în momentul execuției. Dezechilibrat, Kamberi a trimis mingea peste poartă. Arbitrul Sebastian Colțescu a ignorat protestele echipei gazdă, iar nici din camera VAR nu s-a intervenit.

Minutul 30: După accidentarea lui Abdallah, antrenorul lui Dinamo, Zeljko Kopic, a fost nevoit să facă o altă schimbare din cauza unei accidentări. Politic a părăsit terenul șchiopătând, iar în locul său a intrat Ahmed Bani. Gnahore a preluat banderola de căpitan.

Minutul 22: Dinamo, fază de zile mari! Cătălin Cîrjan a lobat mingea peste fundașii Iașului, Politic a preluat și a șutat, dar Jesus Fernandez a reușit să respingă cu un reflex extraordinar.

Minutul 20: Raul Opruț a văzut cartonașul galben.

Minutul 14: GOOOL Poli Iași! Mihai Bordeianu trimite o torpilă de la 30 de metri! Șutul a fost puțin deviat de căre un fundaș al câinilor, ceea ce a însemnat o misiune imposibilă pentru portar.

Minutul 9: Hakim Abdallah s-a prăbușit la pământ. Atacantul acuză dureri și va fi schimbat. Neagu îi va lua locul.

Minutul 6: Alin Roman driblează în careu și trimite o centrare în forță. Din păcate pentru ieșeni, execuția a fost prea în forță și a părăsit suprafața de joc.

Minutul 2: GOOOL Dinamo! Selmani a transformat lovitura de pedeapsă! "Câinii" au început cât se poate de bine această partidă.

Minutul 1: Penalty pentru Poli Iași! O intervenție neinspirată în careu a lui Samayoa le aduce "câinilor" o lovitură de pedeapsă!

Fostul mijlocaș al lui Poli Iași și al "câinilor roșii", Iulian Arhire, a dat lovitura de start!

Start de meci!

Echipele de start

Poli Iași: Fernandez - Atanaskoski, Todoroski, Samayoa, Claudio Silva - Gouet - Gheorghiță, Bordeianu, A. Roman, Tailson - Kamberi

Rezerve: Niga, Tănasă, R. Ispas, F. Ilie, Guilherme Santos, Stefanovici, V. Gheorghe, L. Mihai, Miskovic, Harrison, G. Teixeira, D. Popa

Antrenor: Tony da Silva

Dinamo: Golubovic - Sivis, Boateng, Homawoo, Opruț - Bordușanu, Cîrjan, Gnahore - Abdallah, Selmani, Politic

Rezerve: Roșca, Pașcalău, Licsandru, P. Neagu, Bani, Patriche, A. Irimia, Rotund, Amzăr, Florescu, C. Costin

Antrenor: Zeljko Kopic

Poli Iași - Dinamo se dispută de la ora 22:00, LIVE TEXT pe Sport.ro, în etapa cu numărul 5 din Superligă.

Gazdele lui Tony au ajuns pe ultimul loc în campionat, în timp ce ”câinii” lui Zeljko Kopic au un start de sezon neașteptat de bun și sunt pe loc de play-off.

Palmaresul întâlnirilor directe dintre Dinamo și Poli Iași, cu un ”careu” de poveste al lui Marius Țucudean acum mai bine de un deceniu

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 24 de ori, de 10 ori au câştigat bucureştenii, de şapte ori s-au impus ieşenii, iar alte şapte partide s-au terminat la egalitate.

Palmares cu Poli gazdă: 12 meciuri - 7 succese Poli - 3 remize - două victorii Dinamo.

Prima confruntare a avut loc pe „Arena Naţională", pe 29 iulie 2012, şi s-a încheiat cu 5-2 pentru gazdele de atunci. Eroul partidei a fost George Ţucudean, cel care a marcat de patru ori şi a oferit pasa decisivă la cea de a cincea reuşită a dinamoviştilor (Laurenţiu Rus). Pentru vizitatori au punctat Daniel Onofraş şi Iulian Vladu. Acesta a fost şi meciul cu cele mai multe goluri.

Întâiul succes din contul moldovenilor: 7 aprilie 2015, CSM Poli Iaşi - Dinamo 1-0 (marcator Bole).

Cea mai recentă dispută directă din SuperLiga României: 14 aprilie 2024, Dinamo - Poli Iaşi 1-0, gol înscris în prelungiri de către Ahmed Bani. (Info: LPF)