LIVE TEXT Poli Iași - FC Botoșani 1-0 | Gazdele au câștigat primul meci al noului sezon

Poli Iasi FC Botosani Superliga
Data publicarii: Vineri 19 Iulie 2024, 21:01
Data actualizarii: Vineri 19 Iulie 2024, 21:03

Meciul dintre Poli Iași și FC Botoșani a fost LIVE TEXT pe www.sport.ro și pe Facebook Sport.ro.

Poli Iași - FC Botoșani 1-0

FINAL!

Min. 90+6 Itu și Sadiku se tamponează. Echipele medicale intră pe teren.

Min. 74 Eduard Pap respinge în corner șutul trimis de Vali Gheorghe.

Min. 61 Tailson irosește o ocazie imensă în actul secund.

Min. 52 Romario Benzar a intrat la pauză meciului. Părăsește suprafața de teren după șase minut accidentat.

Min. 46 Partea a doua începe acum.

PAUZĂ!

Min. 42 Alin Roman șutează puternic, dar trimite pe lângă poartă. Ieșenii cer corner. Pap va repune însă de la șase metri.

Min. 32 Pauză de hidratare.

Min. 7 GOOOL Poli Iași! Mihai Bordeianu îl învinge pe Pap cu un șut din prima la colțul lung, din interiorul careului. Gazdele încep foarte bine meciul.

Min. 3 Tailson face o bicicletă și șutează puternic. Pap se întinde și scoate cu piciorul. Ocazie bună pentru ieșeni, care încep în forță meciul cu botoșănenii.

Min. 1 Start de meci.

Meciul începe la ora 19:00

Echipele de start

• Poli Iași: J. Fernandez – Todoroski, F. Ilie, Samayoa, Ispas – Ștefanovici, Bordeianu, Marchioni, A. Roman - Tailson, Harrison

Rezerve: Ailenei (GK), Niga (GK), Itu, Mihai, Da Silva, Miskovic, Araujo Soares, Teixeira, V. Gheorghe, M. Tănasă, A. Ciobanu, Anatanaskoski

Antrenor: Toni da Silva

• FC Botoșani: Pap - Adams, Sadiku, Miron, Țigănașu - David Gabriel, Ferreira, Mouaddib - Bodișteanu, Chică Roșă, Mailat

Rezerve: Kukic (GK), Petro, Benzar, Celea, Mitrov, Fulop, Pavlovic, Romano, D. Ștefan, E. Lopez

Antrenor: Bogdan Andone

știre inițială

Ambele formații au debutat cu stângul în noul sezon din Superliga României, fiind învinse de Sepsi OSK, respectiv Oțelul Galați.

În 2024, Poli Iași a suferit o singură înfrângere pe teren propriu, cu UTA Arad, în rest au bifat patru succese și trei remize. De cealaltă parte, FC Botoșani are un palmares negativ în deplasare, cu o victorie, două rezultate de egalitate și șase meciuri pierdute.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 23 de ori în principala competiţie internă, de şapte ori s-au impus ieşenii, de zece ori au câştigat botoşănenii, iar alte şase partide s-au încheiat la egalitate.