Poli Iași - Gloria Buzău 1-2 | Andrei Prepeliță l-a ținut în șah pe Tony da Silva

Poli Iasi Andrei Prepelita Gloria Buzau Superliga tony Superliga
Data publicarii: Sambata 27 Iulie 2024, 21:07
Data actualizarii: Sambata 27 Iulie 2024, 21:11

Partida din etapa a treia a Superligii este LIVE TEXT pe Sport.ro.

Poli Iași - Gloria Buzău 1-2

Final de meci.

Minutul 90+5: Ce ocazie! O minge ajunge la Robert Miskovic, care trimite un semi-voleu în forță. Execuția a trecut peste poartă.

Mintul 90: Rassambek Akhmatov trimite o torpilă de la distanță. Portarul Ailenei este pe fază și elimină orice pericol.

Minutul 88: Matei Tănasă a văzut cartonașul galben.

Minutul 79: Ce ocazie! O minge îl găsește pe Goncalo Teixeira în careu. Portughezul trimite în forță, dar balonul trece puțin pe lângă poartă.

Minutul 76: Ce paradă! Alexandru Stan a scăpat singur cu portarul și a trimis un șut periculos la colțul lung. Ailenei a plonjat superb și a eliminat pericolul.

Minutul 68: Stefan Stefanovici îl găsește superb pe Rareș Ispas, care șutează în forță. Încercarea sa este interceptată de un adversar și periculol este eliminat.

Minutul 65: Ricardo Matos "și-a luat-o în cap" și trimite un șut de la distanță. Execuția slabă este prinsă de portarul ieșean.

Minutul 63: Tescan i-a pasat superb lui Ricardo Matos. Portughezul pătrunde în careu, și cu ochii spre "hat-trick", trimite un șut în forță. Execuția, lipsită de precizie, trece cu mult peste poartă.

Minutul 61: Ispas trimite o centrare în careu. Stefanovici reia cu capul, dar execuția sa trece cu mult pe lângă poartă.

Minutul 52: GOOOL Gloria Buzău! În urma unui șut respins de portarul ieșean, Ricardo Matos a fost la locul potrivit în momentul potrivit și doar împinge mingea în plasă.

Minutul 50: Akhmatov trimite o centrare în forță spre punctul cu var. Portarul Ailenei este pe poziție și elimină orice pericol.

Minutul 45: Start de repriză secundă!

Prima repriză

Mintuul 45+12: Final de primă repriză!

Minutul 45+11: GOOOL Gloria Buzău! Ricardo Matos profită de o respingere și marchează dintr-o "foarfecă".

Minutul 45+8: Alin Roman își încearcă norocul și șutează din unghi. Execuția, lipsită de precizie, părăsește suprafața de joc.

Mintuul 45+5: Alexandru Greab apără lovitura de la 11 metri executată de Alin Roman.

Minutul 45+4: Arbitrul dictează o lovitură de la 11 metri pentru formația lui Tony.

Minutul 45+1: O centrare îl găsește pe Tailson în careu. Brazilianul trage slab, din unghi și mingea părăsește suprafața de joc.

Minutul 40: Vlad Prejmerean profită de o aglomerația în careu și șutează. Execuția, în blocaj, se transformă într-un corner pentru formația din Buzău.

Minutul 29: GOOOL Poli Iași! Alin Roman trimite o centrare dintr-o lovitură liberă. Execuția se transformă într-un gol, după ce Nicolas Samayoa i-a "ținut mască" portarului.

Minutul 16: Mingea îl găsește pe Cătălin Itu la mică distanță de careu. Mijlocașul își încearcă norocul, cu o execuție plasată. Încercarea sa trece însă peste poartă.

Minutul 11: Tailson vede cartonașul galben, după o simulare în careul advers.

Minutul 10: Florin Ilie trimite o torpilă după o respingere din careului buzoienilor. Mingea lovește un coechipier și părăsește suprafața de joc.

Minutul 7: Stefanovici îl gășește superb pe Tailson. Brazilianul preia mingea dar nu reușește să pătrundă în apărarea gălățeană.

Minutul 2: Dragoș Tescan trimite o centrare în careu dintr-un corner. Mingea nu ajunge la niciun coechipier.

Minutul 1: Start de partidă!

Echipele de start

Poli Iași: Ailenei - Todoroski, Ilie, Samayoa, Ispas - Roman, Bordeianu, Ițu, Stefanovici - Harrison, Tailson

Rezerve: Atanaskoski, Ciobanu, Gheorghe, Gheorghiță, Guilherme, Mihai, Miskovic, Moreira, Niga, Tănasă, Teixeira

Antrenor: Tony da Silva

Gloria Buzău: Greab - Sălceanu, Dobrosavlevici, Turda, Diego - Tescan, Akhmatov, Prejmerean, Traore - Matos, Dandea

Rezerve: Railean, Benzar, Budescu, Călin, Canadjija, Dumitru, Gheorghe, Gladun, Pîrvulescu, Stan, Tavares

Antrenor: Andrei Prepeliță

Poli Iași - Gloria Buzău, meci din runda a treia din Superliga României, este LIVE TEXT pe Sport.ro de la ora 19:00.

28 aprilie 2024, Poli - UTA Arad 0-2: a fost singura înfrângere suferită de ieşeni în 2024 pe teren propriu în campionat, în rest au cinci succese şi trei rezultate de egalitate.

Buzoienii au avut o evoluţie consistentă în precedentul joc disputat în deplasare, cu Petrolul, reuşind să plece cu un punct şi fără gol primit pe arena Ilie Oană.

Momentul premierelor în Poli Iași - Gloria Buzău

Cele două echipe se vor confrunta pentru întâia oară în principala competiţie internă, subliniază LPF pe site-ul oficial.

De asemenea, un duel în premieră va fi şi la nivelul băncilor tehnice, cel dintre Tony da Silva şi Andrei Prepeliţă.