FOTO Poli Iași - Rapid 1-2 | Șumudică a venit cu norocul! Giuleștenii sparg gheața și obțin prima victorie în campionat

Marius Sumudica dan sucu Neil Lennon Poli Iasi Rapid Superliga
Data publicarii: Sambata 24 August 2024, 00:03
Data actualizarii: Sambata 24 August 2024, 00:06

Meciul dintre Poli Iași - Rapid, din runda cu numărul 7, poate fi urmărit în format LIVE TEXT pe Sport.ro.

Poli Iași - Rapid 1-2

Final de meci!

Minutul 78 - GOOOL Poli Iași! Teixeira îl învinge pe Siegist cu un șut de la mare distanță, direct sub bara transversală.

Minutul 72 - Ocazie pentru Rapid! Petrila centrează în careu de pe partea stângă, însă Burmaz trimite puțin pe lângă poartă, dintr-o poziție ideală.

Minutul 54 - GOOOL Rapid! Rareș Pop ia o acțiune pe cont propriu și șutează plasat, la colțul lung, din afara careului.

Minutul 51 - Ocazie pentru Poli Iași! Kamberi a șutat spre poartă de la marginea careului, mingea a fost deviată, însă Siegrist a reușit să respingă de sub bara transversală.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 44 - GOOOL Rapid! Petrila centrează în careu, iar Alex Pașcanu marchează cu o lovitură de cap la colțul scurt.

Minutul 22 - Ocazie pentru Poli Iași! Gheorghiță a șutat puternic de la marginea careului, însă Siegrist a respins la limită, în corner.

Minutul 19 - Ocazie pentru Rapid! Petrila centrează din corner, iar Cristi Manea a reluat cu capul, puțin peste poartă.

Minutul 8 - GOL anulat pentru Rapid! Burmaz recuperează o minge în interiorul careului mic, marchează, dar reușita este anulată pentru offside.

Minutul 5 - Ocazie pentru Poli Iași! Alin Roman îl testează pe Siegist, însă șutul său nu îi pune probleme portarului giuleștenilor.

A început partida.

Poli Iași - Rapid: echipele de start

Poli Iași: Collado - Soares, Samayoa, Morreira - Gheorghiță, Bordeianu, A. Roman, Atanasovski - Kamberi, V. Gheorghe

Rezerve: Ailenei, F. Ilie, Ispas, Ștefanovici, Itu, Miskovic, Carmo Teixeira, Goncalves, A. Ciobanu, A. Popa, Harrison

Antrenor: Tony

Rapid: Siegist - Manea, Săpunaru, Pașcanu, Braun - Oaidă, Gojkovic - R. Pop, Papeau, Petrila - Burmaz

Rezerve: Aioani, Onea, Blazek, Borza, Iacob, El Sawy, Hasani, Micovschi, Jambor, Vulturar, Mendes, Ignat

Antrenor: Marius Șumudică

Poli Iași - Rapid, al doilea meci din etapa a șaptea a Superligii, se joacă de la ora 22:00, LIVE TEXT pe Sport.ro.

Marius Șumudică debutează ca antrenor al giuleștenilor în ”era” Dan Șucu, după ce l-a înlocuit zilele trecute pe nord-irlandezul Neil Lennon.

Rapid încă nu a cunoscut gustul succesului în acest sezon, fiind singura echipă din Superligă cu cifra 0 în dreptul victoriilor!

Ieşenii au un moral excelent, asta după ce au scos patru puncte din duelurile cu doi dintre granzii bucureşteni (2-2 cu Dinamo, 1-0 cu FCSB).

Rapid nu a mai câştigat în deplasare pe prima scenă din 10 februarie 2024, când s-a impus cu 1-0 pe terenul celor de la CFR Cluj. Au urmat din postura de vizitatori patru rezultate de egalitate şi şase înfrângeri.

Statisticile întâlnirilor directe dintre Poli Iași și Rapid

Rapid şi Poli Iaşi s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de şase ori, de două ori s-au impus moldovenii, de trei ori au câştigat giuleştenii, iar o partidă s-a terminat la egalitate.

Primul meci a avut loc pe 6 august 2012, Rapid - CSMS Iaşi 1-0, antrenori Ioan Ovidiu Sabău, respectiv Ionuţ Popa.

Întâiul succes din contul moldovenilor s-a consemnat pe 4 noiembrie 2014, Rapid - CSMS Iaşi 0-1, marcator Wesley Lopes (ultima reuşită din contul brazilianului în campionatul României).

Cele mai multe goluri s-au marcat pe 6 octombrie 2023, Rapid - Poli Iaşi 3-2.

Cea mai recentă dispută directă din Superligă: 24 februarie 2024, Poli Iaşi - Rapid 3-1 (A. Bettaieb, A. Roman, A. Harrison / E. Krasniqi).