Poli Iași - Universitatea Craiova 2-0. Săndoi câștigă la debut în mocirla din Copou după penalty-ul ratat de Mitriță

Poli Iași - Universitatea Craiova Etapa 9 Superliga Superliga
Data publicarii: Duminica 15 Septembrie 2024, 20:17
Data actualizarii: Duminica 15 Septembrie 2024, 20:20

Poli Iași a învins Universitatea Craiova, scor 2-0, în runda a noua din Superliga.

Poli Iași - Universitatea Craiova 2-0

La debutul lui Emil Săndoi, Poli Iași a obținut o victorie mare contra Universității Craiova pe un teren afectat serios de ploaie. Primul gol al meciului a fost marcat de albanezul Kamberi, în minutul 30.

Universitatea Craiova a avut numeroase ocazii de a restabili egalitatea, inclusiv un penalty ratat de Alexandru Mitriță în minutul 59, după o execuție lamentabilă. Poli Iași a stabilit scorul final la ultima fază, în minutul 90+10, după un gol marcat de Tailson.

Poli Iași face un salt important în clasament, până pe locul 10, cu 10 puncte, în timp ce Universitatea Craiova ajunge la trei meciuri consecutive fără victorie și ocupă locul 4, cu 15 puncte.

Minutul 90+11: Final. Poli Iași - Universitatea Craiova 2-0.

Minutul 90+10: Gol Poli Iași! După două ratări ale lui Tailson și Gheorghiță, care sunt blocați de bălțile din careul oltenilor, Tailson reușește până la urmă să marcheze.

Minutul 90: Repriza secundă este prelungită cu 8 minute.

Minutul 81: Ocazie Poli Iași. Tailson finalizează un nou contraatac, însă mingea se oprește în noroiul din fața porții lui Popescu.

Minutul 75: Poli Iași ratează șansa de a face 2-0. Tailson trece ușor printre fundașii Craiovei și încearcă să îl lobeze pe Laurențiu Popescu, care întinde brațul și respinge.

Minutul 68: Ocazie uriașă pentru Universitatea Craiova. Baiaram șutează de la câțiva metri, însă Jesus Fernandez întinde extraordinar piciorul și respinge.

Minutul 59: Penalty ratat de Universitatea Craiova. Alexandru Mtiriță trimite mult peste poartă de la 11 metri.

Minutul 57: Penalty pentru Universitatea Craiova. După o lungă analiză VAR, Rareș Vidican dictează lovitură de la 11 metri pentru un henț al lui Guilherme.

Minutul 51: Ocazie Universitatea Craiova. Bancu apare excelent la finalizare, însă Fernandez respinge în corner.

Minutul 46: Începe repriza secundă.

Minutul 45+3: Pauză. Poli Iași - Universitatea Craiova 1-0.

Minutul 43: Carlos Mora nu mai poate continua după o ciocnire cu fundașul ieșenilor, Guilherme. Costel Gâlcă îl trimite în teren pe Paradela.

Minutul 43: Ocazie Poli Iași. Stefanovici încearcă o execuție spectaculoasă după o centrare a lui Vali Gheorghe, însă trimite peste poarta lui Popescu.

Minutul 40: Ocazie Universitatea Craiova. Mitriță apare bine în careu, primește de la Ivan, dar șutul său este blocat.

Minutul 30: GOL Poli Iași! Florian Kamberi primește o centrare de la Ispas, îi ia fața lui Sierra, se întoarce și marchează cu un șut din marginea careului.

Minutul 17: Ocazie Universitatea Craiova. Ivan îl găsește bine în careu pe Baiaram, care șutează din unghi și e blocat.

Minutul 10: Ocazie Poli Iași. Kamberi e găsit bine în careu, însâ întârzie șutul, iar ulterior paseză la Stefanovici, care trimite în blocaj.

Minutul 1: Începe meciul. Partida a fost precedată de un moment de reculegere în memoria lui Gigi Mulțescu, care a murit azi, la vârsta de 72 de ani.

Echipele de start:

Poli Iași: J. Fernandez – Todoroski, Guilherme, Samayoa, Ispas – Bordeianu, Gouet – V. Gheorghe, Alin Roman, Stefanovici – Kamberi.

Rezerve: Ailenei, Moreira, Tănasă, Fl. Ilie, Atanaskovski, Miskovic, Itu, Teixeira, Tailson, Gheorghiță, Harrison, D. Popa.

Antrenor: Emil Săndoi

Universitatea Craiova: L: Popescu – Vlădoiu, Zajkov, Sierra, Bancu – Oshima, Căpățînă – Mora, Baiaram, Mitriță – A. Ivan.

Rezerve: S. Lung, Stoian, Gaspar, Maldonado, Badelj, Ndong, Screciu, Houri, Danciu, Barbu, Bană, Paradela.

Antrenor: C. Gâlcă

Cele două echipe își dau întâlnire duminică de la ora 18:15, pe stadionul ”Emil Alexandrescu”, în etapa cu numărul nouă din sezonul regulat al SuperLigii României.

Rareș Vidican a fost delegat ca ”central”. Bogdan Duță și Alexandru Corb sunt asistenții săi. Iulian Dima va fi la VAR, alături de asistentul Florin Danșa.

Bogdan Dumitrache a fost delegat arbitru de rezervă, în timp ce Robert Dumitru va fi observatorul confruntării dintre Poli Iași și Universitatea Craiova.

Poli Iași - Universitatea Craiova: locurile în clasament

Universitatea Craiova se situează pe locul trei cu 15 puncte. După opt etape desfășurate în campionat, oltenii au înregistrat patru victorii, trei rezultate de egalitate și o înfrângere.

De cealaltă parte, Poli Iași se află în a doua jumătate a clasamentului, pe locul 14. Cu opt puncte acumulate până acum, moldovenii au consemnat două victorii, o remiză și cinci eșecuri.