OFICIAL Primul jucător la care a renunțat Marius Șumudică. Anunțul făcut de Rapid

Data publicarii: Vineri 30 August 2024, 10:25
Data actualizarii: Vineri 30 August 2024, 10:27

Rapid s-a despărțit temporar de unul dintre tinerii de perspectivă din lot.

Rapid a anunțat, joi dimineață, împrumutul mijlocașului Gabriel Gheorghe (17 ani) la FC Argeș pentru un sezon.

Gabriel Gheorghe, împrumutat de Rapid la FC Argeș

Gabriel Gheorghe a fost transferat de Rapid în august 2022 de la ACS Juniorul și a fost folosit în două meciuri. A debutat când abia împlinise 16 ani, la un meci din Cupa României cu Dumbrăvița (4-1), din octombrie 2022, iar în acest sezon a fost utilizat câteva minute de Neil Lennon la derby-ul cu Petrolul Ploiești (0-1).

La conferința de presă premergătoare meciului cu Universitate Craiova, joi, Marius Șumudică anunța că trebuie să renunțe la doi jucători de pe lista LPF.

"E clar că trebuie să renunțăm la doi jucători, dar nu am luat decizia încă. Mă gândesc mai mult la meciul de la Craiova. Trebuie să îmi cunosc din ce în ce mai bine jucătorii", declara Marius Șumudică.

• 14 este locul ocupat de FC Argeș în Liga 2 după patru etape. Piteștenii conduși de Nicolae Dică au acumulat patru puncte.

"Unul dintre cei mai promițători jucători ai academiei Rapidului, Gabriel Gheorghe, va juca în acest sezon la FC Argeș, în liga secundă.

În vârstă de 17 ani, Gabi are șansa de a acumula experiență la formația piteșteană, a cărei președinte este fostul portar al Rapidului Dani Coman.

În acest sezon, Gheorghe a evoluat într-o singură partidă, cea de la Ploiești, cu Petrolul, atunci când a intrat în minutul 79, în locul lui Cristi Ignat, un alt jucător crescut la academie.

Mijlocașul nostru, venit la Rapid de la ACS Juniorul, a jucat și în două meciuri din Liga de Tineret, reușind să înscrie două goluri, în acest start de sezon.

Împrumutul este valabil până la finalul sezonului 2024/2025. Mult succes, Gabi!", a transmis clubul Rapid.