Starul de la FCSB a suferit o accidentare în partida cu Gloria Buzău, câștigată de roș-albaștri cu 3-2. „Șeptarul” a acuzat dureri musculare spre finalul meciului, iar primele suspiciuni sunt că ar putea fi vorba despre o ruptură musculară.

Probleme pentru Florin Tănase! Vedeta FCSB riscă să rateze derby-ul cu Dinamo

Tănase a intrat pe teren în minutul 63, înlocuindu-l pe Ștefănescu, într-un moment în care scorul era 1-1. Deși a avut dureri încă dinaintea meciului, atacantul a fost introdus în joc la cererea patronului Gigi Becali, care a dorit să își asigure victoria în fața nou-promovatei Gloria Buzău.

Cu toate acestea, durerile resimțite de Tănase s-au intensificat, și spre finalul partidei, în minutul 87, după ce Cestor a marcat pentru buzoieni, Tănase s-a prăbușit pe gazon și a necesitat îngrijiri medicale.

Deși suspectat că trage de timp, jucătorul a primit masaj în afara terenului, dar a reintrat în meci și a jucat până la final.

După partida de duminică, Florin Tănase urmează să facă un RMN pentru a stabili gravitatea accidentării, iar primele informații indică o posibilă ruptură musculară, ceea ce ar însemna o pauză îndelungată pentru vedeta FCSB-ului, anunță Fanatik.

Tănase, pierdere grea pentru FCSB

FCSB se confruntă cu o situație delicată, mai ales că Tănase nu a fost convocat pentru dubla României cu Cipru și Lituania. Antrenorul FCSB, Elias Charalambous, va aștepta cu sufletul la gură rezultatele investigațiilor, în special pentru că derby-ul cu Dinamo, programat pe 20 octombrie, se apropie cu pași repezi.

Fără Tănase, roș-albaștrii ar putea întâmpina mari dificultăți în fața marii rivale. Pe lângă Tănase, FCSB are alte soluții în atac, precum Daniel Popa, William Baeten și Luis Phelipe.

Derby-ul cu Dinamo, care se va juca pe Stadionul "Arcul de Triumf" din București, va putea fi urmărit duminică, 20 octombrie, de la ora 21:00, LIVE TEXT pe site-ul www.sport.ro, dar și pe Facebook Sport.ro.