Rapid București - 'U' Cluj 0-2 | Debut cu stângul pentru Marius Șumudică, în Giulești

Rapid Bucuresti U Cluj Marius Sumudica Universitatea Cluj Superliga
Data publicarii: Luni 16 Septembrie 2024, 22:58
Data actualizarii: Luni 16 Septembrie 2024, 22:57

Urmărim și comentăm împreună meciul dintre Rapid București și Universitatea Cluj pe www.sport.ro, dar și pe Facebook Sport.ro.

Rapid - U Cluj 0-2

Final de meci!

Minutul 63 - Ocazie pentru U Cluj! Thiam a primit mingea în fața porții, a șutat, însă mingea s-a oprit în bara laterală.

Minutul 60 - GOOOL U Cluj! Dan Nistor transformă un penalty, obținut după ce Silaghi a fost faultat în careu de Braun.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 31 - GOOOL U Cluj! Beto deschide scorul pentru ardeleni, în urma unei faze construită cu Thiam. Atacantul l-a depășit ușor pe Pașcanu și l-a învins pe Siegrist cu un șut din interiorul careului mic.

Minutul 18 - Ocazie pentru Rapid! Christensen a șutat din interiorul careului la colțul scurt, dar Germonas a avut o intervenție foarte bună.

Minutul 2 - Ocazie pentru Rapid! Claudiu Petrila a șutat puternic din interiorul careului, însă Iulian Cristea a respins în corner.

A început partida!

Rapid București - U Cluj: echipele de start

Rapid: Siegrist – Manea, Săpunaru, Pașcanu, Braun – Hromada – Grameni, Christensen, Micovschi, Petrila – Burmaz.

Rezerve: Aioani – Onea, Ignat, Blazek, Borza, Emmers, Vulturar, Kait, Gojkovic, R. Pop, Hasani, Jambor.

Antrenor: Marius Șumudică

U Cluj: Gertmonas – Boboc, Masoero, Cristea, Chipciu – Bic, Popescu – Nistor, Silaghi, Berto – Thiam.

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Rapid București va primi luni seară vizita celor de la Universitatea Cluj pe stadionul "Superbet Arena" din Giulești. Sebastian Colțescu va fi "centralul" partidei.

Rapid București - 'U' Cluj, LIVE TEXT de la ora 21:00!

După opt partide desfășurate în primul eșalon al României, Rapid București ocupă poziția 11, cu nouă puncte. În consecință, formația dirijată de Marius Șumudică a înregistrat până acum o victorie, șase rezultate de egalitate și o înfrângere.

De cealaltă parte, 'U' Cluj este lider autoritar în clasament cu 18 de puncte. Astfel, "șepcile roșii" sunt neînvinse până în momentul de față, cu un bilet de cinci victorii și trei rezultate de egalitate.

Ultima partidă dintre 'U' Cluj și Rapid București s-a petrecut în cadrul etapei 17 a sezonului trecut, iar atunci formația lui Ioan Ovidiu Sabău ieșea victorioasă, după un 2-3. Au marcat: Papeau (14'), Ioniță (24'), Popa (40'), Chipciu (55'), Stoica (73').