FOTO Rapid – CFR Cluj 2-2 | Giuleștenii supraviețuiesc și obțin un punct la ultima fază a meciului

Rapid CFR Cluj Superliga Superliga
Data publicarii: Sambata 20 Iulie 2024, 23:37
Data actualizarii: Duminica 21 Iulie 2024, 00:05

FC Rapid 1923  - CFR 1907 Cluj, duel în etapa cu numărul doi din Superliga, programat pe stadionul din Giulești.

Rapid - CFR Cluj 2-2

Final de meci!

Minutul 90+7 - GOOOL Rapid! Hasani restabilește egalitatea în urma unui șut din marginea careului mic, la care Sava nu are replică.

• CFR Cluj / Sursă: Sport Pictures

Minutul 74 - GOOOL CFR Cluj! Tachtsidis oferă o centrare perfectă în interiorul careului mic, iar Michael reia cu capul, la colțul lung și marchează.

Minutul 70 - Lovit la gleznă de Boben, Rrahmani nu mai poate continua și iese de pe teren, în lacrimi, sprijinindu-se de membrii din staff-ul medical.

Minutul 64 - Ocazie pentru Rapid! Burmaz reia cu capul de la marginea careului mic, dar mingea este reținută de Sava.

Minutul 54 - GOOOL Rapid! Rrahmani restabilește egalitatea din penalty-ul obținut de Petrila, care a fost faultat în careu de Sava.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 43 - Ocazie pentru Rapid! Burmaz șutează din lovitură liberă, dar mingea trece peste poartă.

Minutul 27 - GOOOL CFR Cluj! Ciprian Deac îi centrează lui Bîrligea în interiorului careului, care șutează perfect plasat, la colțul lung, fără șanse pentru Aioani.

Minutul 23 - Ocazie pentru Rapid! Burmaz a reluat din marginea careului mic, dar mingea a lovit bara de la colțul scurt, apoi a fost prinsă de Sava.

Minutul 19 - GOL anulat pentru CFR Cluj! Tachtsidis centrează de pe partea stângă în interiorul careului, Bîrligea marchează, dar reușita este anulată pentru offside.

A început partida!

Rapid - CFR Cluj: echipele de start

Rapid: Aioani - Blazek, P. Iacob, Ignat - Braun, Papeau, Kait, Petrila, Micovschi - Rrahmani, Burmaz

Rezerve: Ungureanu, Manea, Bădescu, Săpunaru, Borza, R. Pop, Oaidă, El Sawy, Hasani, Jambor, G. Gheorghe, Gojkovic

Antrenor: Neil Lennon

CFR Cluj: Sava - Mogoș, Boben, M. Ilie, Camora - Artean, Keita, Tachtsidis - Deac, Bîrligea, Korenica

Rezerve: Hindrich, Gal, Abeid, Thaqi, Lucaci, Filip, Păun, Fică, Kamara, Nkololo, Michael

Antrenor: Dan Petrescu

Singura înfrângere suferită de ardeleni în ultimele nouă deplasări din campionat, a fost Farul - CFR Cluj 5-1, interval în care au mai înregistrat pe teren advers cinci succese şi trei rezultate de egalitate.

FC Rapid 1923  - CFR 1907 Cluj, sâmbătă, 20 iulie – ora 22.00

Aproximativ 12.600 spectatori/meci a fost media înregistrată de Rapid pe teren propriu în ediţia precedentă, locul 2 la acest capitol.

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 46 de ori, de 21 de ori s-au impus giuleştenii, de 16 ori au câştigat clujenii, iar alte nouă partide s-au terminat la egalitate.

Palmares cu Rapid gazdă: 23 jocuri - 15 victorii Rapid - 3 remize - 5 succese CFR Cluj.

Întâia dispută a avut loc pe 19 noiembrie 1947, CFR Bucureşti - Ferar 5-1 (B. Marian, I. Lungu - dublă, Filotti, Comşa / Ferenczi 60).

Rapidul i-a administrat adversarei de astăzi cea mai severă înfrângere în campionat. Se întâmpla în martie 1949, CFR Bucureşti - CFR Cluj 12-2, titlul cronicii din „Sportul popular" fiind unul sugestiv: „ N'AU MAI AJUNS CIFRELE LA TABELĂ...". Totodată, acest rezultat a însemnat şi cea mai clară victorie din istoria bucureştenilor pe prima scenă. Patru din cele 12 reuşite au purtat semnătura lui Bazil Marian, iar alte trei au fost izbutite de Zavoda I. La finele stagiunii 1948-1949, Rapid termina pe 2, în timp ce CFR lua drumul ligii secunde, de unde avea să revină în 1969, potrivit LPF.

Cea mai recentă confruntare directă din SuperLigă: 5 mai 2024, CFR Cluj - Rapid 3-2 (D. Bîrligea, P. Otele - dublă / E. Krasniqi, B. Burmaz).

Dan Petrescu (329 meciuri pe prima scenă din România) a debutat ca principal în SuperLigă chiar la Rapid, în urmă cu 20 de ani, pe 12 martie 2004, în victoria bifată de giuleşteni cu FC Oradea, scor 2-1.